Hala pro Sáblíkovou stále nestojí. Martina už nemá chuť nechat se fotit s politiky, kteří jen slibují, řekl její trenér Petr Novák

Martina Sáblíková a Jan Hamáček
Martina Sáblíková a Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2022

Mezi českými sportovními projekty zřejmě není větší evergreen než rychlobruslařská hala nejen pro Martinu Sáblíkovou (35). Mluví se o ní prakticky od chvíle, kdy fenomenální sportovkyně začala vozit medaile z velkých akcí, stále ale není jasné prakticky ani to, kde by vlastně definitivně měla stát. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil neméně slavný trenér rychlobruslení Martin Novák (74).

Strahovský stadion půjde k zemi, nahradí ho hala pro Sáblíkovou. Tak zněl před třemi lety novinový titulek, pod kterým byla vizualizace moderní haly. Na první pohled skvělá zpráva a kýžený bonus celoživotní dřiny už dnes sportovní legendy Martiny Sáblíkové, která na kvalitní tréninkové zázemí v Česku čeká už řadu let.

Těm, co věděli, že strahovské betonové tribuny největšího stadionu na světě jsou technickou památkou, to začalo být podezřelé dříve, ostatním to pak došlo až ve chvíli, když si uvědomili, že je 1. dubna neboli apríl.

I kdyby to byla pravda a hala v roce 2024, jak bylo avizováno v textu, stála, Martina Sáblíková by ji možná využila na poslední roky kariéry. To bylo ostatně jasné delší dobu. Snaha lidí, kteří o halu bojovali, směřovala už nějaký čas k tomu, aby v Česku bylo pro rychlobruslení zázemí na světové úrovni a mohla se zúročit vlna zájmu o tento sport, kterou odstartovaly právě skvělé výkony Martiny Sáblíkové vedené trenérem Petrem Novákem.  

Podle něj už ale celá situace nevydá ani na ten apríl. "Je to smutné a těžké zároveň, protože děti stále nemají kde bruslit a motivace dál bojovat se hůř hledá. Všichni premiéři a ministři Martinu po medailích přivítali, ona už ale nemá chuť ani nikam chodit, protože říká, že všichni slibují, pak se vyfotí a to je celé. Je to pro ni obrovské zklamání," řekl pro ŽivotvČesku.cz legendární trenér Martiny Sáblíkové.  

Halu na konci roku 2019 sliboval i tehdejší premiér Andrej Babiš, když představoval ambiciózní Národní investiční plán v objemu osm bilionů korun. Nebylo přitom jasné, kde bude stát, kdy to bude a kdo to zaplatí, navíc o pár měsíců později přišel covid a změnilo se hodně věcí. Nebyl ale zdaleka první, halu v minulosti slibovali i Jiří Paroubek, Bohuslav Sobotka a mluvil o ní i Miloš Zeman.

Hala má ale v obecné rovině i své odpůrce. Ti poukazují zejména na to, že provoz takové stavby může stát i nízké desítky milionů korun ročně a jen rychlobruslení ho nezaplatí. I proto se stále častěji mluvilo u multifunkční stavbě, kde by své místo našel i hokej, curling, short track i bruslení pro děti a veřejnost.

"Jsem smířená s tím, že za mé kariéry se asi ta hala nestihne," přiznala před třemi lety i Martina Sáblíková. "Stále doufám, ale uvěřím, až ji opravdu uvidím," dodala pro Lidovky.cz. Snad se jí to splní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.