Hlídat nás budou dál, naše data jsou cenná pro mnoho subjektů. Lékař Šimon Reich popsal život po pandemii a řekl, co se dělo ve Wu-chanu

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 1. 2022

Bývalý chirurg a odborník na klinické studie Šimon Reich se pro ŽivotvČesku.cz v druhé části rozhovoru zamyslel nad tím, jak bude vypadat život běžného člověka, až bude potlačeno nebezpečí, které do společnosti přinesl virus SARS-CoV-2. "Lidé mají falešný pocit bezpečí, který je vykoupený ztrátou osobních svobod, omezením pohybu, to jsou věci, které jsme si před dvěma lety neuměli představit. Vehementě se řešilo GDPR, které najednou vůbec nevadí," popsal český lékař pro ŽivotvČesku.cz.

Pane doktore, v první části rozhovoru (ZDE) jste hovořil o tom, že plošné testování na variantu omikron nemá podle vás smysl... Vláda Andreje Babiše připravila vyhlášku o povinném očkování pro některé profesní a věkové skupiny a kabinet Petra Fialy ji nezrušil. Má podle vás očkování původními typy vakcín v případě mutace omikron smysl?

Omikron, zdá se, je několikanásobně méně nebezpečný a chová se jinak. Je otazníkem, zda ty vakcíny, které jsou dimenzované na první variantu SARS-CoV-2, budou mít v případě omikronu nějaký efekt. Já být ministrem zdravotnictví, tak zruším nyní všechny restrikce. Myslím si, že nyní už nic nebrání tomu, abychom začali jako společnost fungovat úplně stejně, jako to bylo v době před pandemií. Což se ale podle mě nestane.

Zrušit všechna mimořádná opatření a omezení? Tedy začít ke covidu přistupovat stejně jako třeba ke chřipce?

Rozhodně. Nejlíp své pacienty zná lékař, který se o ně stará. Tento lékař dokáže nejlépe posoudit, který pacient dokáže z léčby a prevence profitovat a kdo nikoliv. Ať se dá toto onemocnění do rukou praktickým lékařům a zbytek není potřeba řešit. Můžeme to vzít jako poučení do budoucna a podívat se třeba na chřipku, to není vůbec jednoduché onemocnění, každý rok na chřipku umírají tisíce lidí a nikdy nás to moc nezajímalo. Teď nás to také nezajímá, zajímá nás covid-19. Pojďme se chovat podobně jako u chřipky, máme tady ponaučení, že když jsme nachlazení, tak nechodíme do práce a jsme doma, když máme nachlazené dítě, tak ho neposíláme do školky, když už někam musíme, tak si ze solidarity k ostatním vezmeme roušku. Když jsem člověk s křehkým zdravím a vím, že je sezóna chřipky, tak u praktika zvážím očkování proti chřipce a zase zvážím, že když půjdu mezi lidi, že si vezmu respirátor. Je to na každém z nás, jaké chceme podstupovat riziko.

Nedovedu si představit, že ministr Válek vystoupí a zruší všechna opatření. Plno lidí se koronaviru bojí a...

Já chápu, že lidé se pořád moc bojí a tlak na politiky tu je i prostřednictvím médií. Chápu, že vypnutí všech opatření je příliš odvážným krokem pro politiky, ale umím si představit, že řeknou, že dodržování pravidel bude dobrovolné. Politici by měli dvakrát do měsíce říkat, co podle nich má smysl dělat, lidé by to pak dodržovali dobrovolně. Kontrolování neexistující »bezinfekčnosti« v restauracích je v tuto chvíli úplně mimo.

Vy jste v minulosti ostře kritizoval kabinet Andreje Babiše a hlavně ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha. Jak se vám líbí kroky a postoj Vlastimila Válka? Můžete ho za něco pochválit?

Myslím si, že se teprve ukáže, co pan ministr Válek předvede. Z doby, co jsem byl v TOP 09, tak mohu konstatovat, že pan ministr je hlavně člověkem, který si nechce nic s nikým rozházet a chce se všemi dobře vycházet. To v prostředí ministerstva, Sněmovny a vlády, kde se setkává s celou řadou tlaků a lobbistů, povede podle mě k tomu, že se neodhodlá k tomu ta opatření zrušit, i když by to z medicínského hlediska dávalo smysl. Obávám se, že dál pojede v agendě neexistující »bezinfekčnosti« a covid pasů a podobných »ptákovin«. Na jeho obranu ale chci říct, že kdyby na jeho místě byl někdo, kdo by ta opatření zrušit chtěl, byl by tam třeba někdo podobně smýšlející jako já, možná by narazil na odpor premiéra, který by si myslel něco jiného... Těžko zatím kroky pana ministra soudit, ale velká očekávání od něj nemám, současnou vládu beru jako přechodnou záležitost, kdy celá řada voličů strany současné vlády volila hlavně kvůli tomu, že jsme se chtěli zbavit bývalého člena StB v čele státu. To se povedlo, to je skvělé, ale od této vlády očekávám průměr a šeď. Já být ministrem zdravotnictví, tak řeším jiné věci, než je covid. Ministerstvo se dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovních sil, počet lidí ještě pravděpodobně klesne, pokud se pro ně prosadí povinné očkování. Především si myslím, že Evropa, klidně to může iniciovat Česká republika, by se měla vážně zabývat tím, co se v tom Wu-chanu koncem roku 2019 opravdu stalo.

To mě zajímá. Co se podle vás stalo ve Wu-chanu?

Pokud to Číňanům uteklo z laboratoře, třeba nechtěně, tak za to odpovědnost nesou. Pokud je to přírodního původu, tak dlouho tajili mezilidský přenos, takže odpovědnost na Čínské lidové republice je. Osobně jsem přesvědčen, že Čína by měla západnímu světu všechny škody kompenzovat, o tom bychom se nyní měli bavit. Pandemie je za námi, lidé o tom ví skoro všechno, kdo se chce chránit, tak ví, jak to dělat. Teď je třeba řešit návrat do normálního života a to, že Čína by měla kompenzovat průšvih, který způsobila. Každý může začít trochu i u sebe, teď byly Vánoce, tak zkusme příště třeba preferovat tuzemské dodavatele před čínskými.

Jak vás tak poslouchám, tak si myslím, že vy se přikláníte k názoru, že SARS-CoV-2 unikl z laboratoře, že?

Je zajímavé, že když se objevil první SARS, tak následně se do gigantických rozměrů rozjel obrovský výzkum koronavirů ve Wu-chanu, dnes tam jsou tři laboratoře, z nichž jedna nese stupeň zabezpečení »biosafety level 4«, což je nejvyšší stupeň, tuto laboratoř pomohli postavit Francouzi, Číňané tu technologii neměli. Jenže není výzkum jako výzkum. Koronaviry můžete mapovat, což je určitě prospěšné a nikomu to neublíží. Druhá věc ale je hrát si s genetickými kódy virů a křížit je dohromady a adaptovat je na lidské tkáně, to přesně se Wu-chanu dělo. Dávno před epidemií se mezi vědci diskutovalo, zda se to vyplatí a zda takový výzkum není příliš nebezpečný. Já bych to do běžných laboratoří netahal a už vůbec ne do čínských, které sice mají na papíře »biosafety level 4«, ale jsou to bordeláři a opakovaně docházelo k únikům. Dokonce americká ambasáda v Číně varovala, že zabezpečení laboratoří ve Wu-chanu není dostatečné. Také se ukázalo, že když Obamova administrativa zakázala gain of function research (vědní obor lékařského výzkumu specializující se na virulenci, přenosovost, antigennost a imunogennost mikroorganismů, pozn. red.) na americké půdě, tak lidé, kteří v tom měli investice a zájem, tak výzkum přenesli do Wu-chanu. Ukazuje se, že Američané se podíleli na sponzorování gain of function research ve Wu-chanu. To možná vysvětluje, proč na velkých sociálních sítích, které mají vazbu na USA, bylo první rok embargo mluvit o tom, že virus mohl uniknout z laboratoře. Obě velmoci měly zájem, aby se o tom moc nemluvilo. Američané se nakonec o tom bavit začali, ale Čína je klasický totalitní stát, kde se vše zatajuje.

Když jsme u té totalitní Číny, která dokáže své občany hlídat a monitorovat prostřednictvím moderní technologie, myslíte si, že podobné sledovací praktiky budou kvůli covidu zavedeny trvale i v Evropě? Ptám se na to, zda si myslíte, že až bude SARS-CoV-2 potlačen a marginalizován, že skončí kontrola občanů přes covid pasy a QR kódy?

Ta otázka má několik rozměrů. Pokud se ptáte, zda takové hlídání zůstane, tak jsem přesvědčen, že to zůstane. Je totiž proklamováno, že covid pasy jsou tu pro naši bezpečnost. Dobře, to ještě chápu, že je to zdůvodňované naší bezpečností. Když se na to ale podívám z druhé strany, tak kdo má zájem, aby fungovaly QR kódy? Každý politik sní o tom, že bude takto dokonale kontrolovat své občany, politikům to vyhovuje, i když to nepřiznají. Pak máme celou řadu entit, které v tom mají byznysový záměr, to samé je u roušek či u testování. Máme tady covid pasy, QR kódy, data a metadata, propojování dat se sociální sítí... Ukázalo se, že osobní data jsou velmi cenná komodita, točí se v tom strašně moc peněz. Pokud s tím jako občané nic neuděláme, což asi neuděláme, protože proti tomu vlastně nic neděláme, tak to zůstane. Podle mě je to výhled na odpornou budoucnost. Nejen, že to řadě lidí nevadí, ale dokonce to lidé podporují, těm, co to podporují, bych chtěl vzkázat, že v případě covidu je ten pocit bezpečnosti jen takový falešný pocit, protože omikron je už běžné nachlazení. Lidé mají falešný pocit bezpečí, který je vykoupený ztrátou osobních svobod, omezením pohybu, to jsou věci, které jsme si před dvěma lety neuměli představit, to se vehementně řešilo GDPR, které najedou vůbec nevadí. Má to ještě druhý rozměr. Budoucí střety velmocí budou pravděpodobně prostřednictvím biologických zbraní, třeba virů. Pokud by se objevilo něco opravdu vražedného, tak i natolik svobodomyslní lidé, jako jsem já, řeknou, že tedy v pořádku, že je nějaký »high-tech real time monitoring« potřeba, protože se skutečně jedná o vražedné onemocnění. Mít tu jistotu, že se pohybuji v prostředí, kde jsou všichni pomocí PCR otestováni, bude mít výhodu, ale to prostě není současný případ covidu.

První část rozhovoru s lékařem Šimonem Reichem: Covid se mění na běžnou nemoc. Kdo čeká další vlnu, nerozumí tomu, jak se chovají infekce, říká lékař Šimon Reich

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.