Hokejista Tomáš Hertl má smlouvu s příjmem téměř miliardu a půl korun. Na co si dát pozor, aby se mu nezatočila hlava, popsal mentální kouč

Tomáš Hertl
Tomáš Hertl
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 19. 3. 2022

Hokejista Tomáš Hertl (28) podepsal v tomto týdnu novou smlouvu v týmu San Jose Sharks. Ta mu v zámořské hokejové lize zaručí průměrný plat v přepočtu téměř 180 milionů korun ročně po dobu osmi let, celkově si pak má vydělat přes 1,45 miliardy korun. Jak se taková životní událost může projevit nejen na hře sportovce, popsal pro ŽivotvČesku.cz mentální kouč David Vavruška.

Do NHL odcházel jako velký talent českého hokeje a už v jednom z prvních zápasů se zapsal do historie čtyřgólovým galapředstavením. Od roku 2012, kdy Tomáše Hertla draftovali žraloci ze San Jose, si v týmu vybudoval pozici, která mu teď přinesla pohádkovou smlouvu na stovky milionů korun.

"Je skvělé podepsat takhle pěknou dlouhou smlouvu a být i nadále součástí Sharks. Je to pro mě čest, ale zároveň dobře vím, co se s tím pojí. Jsem jedním z lídrů a musím dál pracovat na zlepšení. Je to výzva, ale chci vidět, jak se jako tým zlepšujeme každý den a každý rok," prohlásil pro ČTK Hertl.

Dlouho se přitom spekulovalo o jeho výměně do jiného klubu. "Zájem o Tomáše byl napříč celou NHL. San José ale následně potvrdilo, jak moc si Tomáše jako hráče i člověka váží," uvedl Hertlův agent Robert Spálenka.

A právě spojení hokejového umu a lidských vlastností je to, co klub zřejmě nejvíc ocenil. "Ideální je brát takovou smlouvu jako odměnu za to, co pro ten sport udělal. Stále totiž zůstávají důležité dvě věci - jestli milujete ten sport, ne sebe v tom sportu, což je podstatný rozdíl, a jestli se chcete zlepšovat. Jakmile se přestanete chtít zlepšovat a přijdete na jakýkoli trénink nebo zápas s tím, že už umíte všechno a že o tom všechno víte, anebo začnete milovat sebe v tom sportu víc než ten sport samotný, tak je to cesta do pekel a je jedno, jestli za to dostáváte tisícovku nebo miliardu," řekl pro ŽivotvČesku.cz mentální kouč David Vavruška.

Jakýmsi varováním může být pro Tomáše Hertla příběh jeho bývalého spoluhráče a velkého talentu - Kanaďana Evandera Kanea (31). Přestože i on vydělával horentní sumy, skončil kvůli hraní v kasinu s dluhy.

"To už není otázka psychiky nebo hlavy, ale spíše finanční gramotnosti a nějaké emoční inteligence. Z historie známe spoustu hokejistů nebo fotbalistů, kteří skončili bez peněz. Dokonce jsem někde zaznamenal informaci, ale neověřoval jsem ji, že je relativně velké procento fotbalistů z anglické ligy, kteří do pěti let po konci kariéry, ačkoli by měli být zajištěni do konce života, skončí bez prostředků. Pokud je sportovec chytrý, tak na té finanční gramotnosti bude pracovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz David Vavruška.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.