Houbaři, na tohoto krasavce dávejte pozor. Za jeho sběr či poničení hrozí velmi vysoká pokuta. Co říká zákon, přiblížila mluvčí ministerstva

Hřib královský
Hřib královský
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2022

Zkušení houbaři při pohledu na snímek už možná tuší, že začátkem června se při teplém počasí mohou začít objevovat nádherně barevné hřiby, které jsou chráněné zákonem. Hřib královský je houbou, která je velmi chutná, ale na její sběr či její poničení pamatuje zákon. "Pro fyzickou osobu platí pokuta až 100 tisíc korun, právnické osobě by v případě sběru hrozila pokuta až 2 miliony korun," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí. Pro redakci ŽivotvČesku.cz o vzácných houbách promluvila i mykoložka Tereza Tejklová. "Pokud se bavíme o dalších a zákonem chráněných hřibovitých houbách, tak je to hřib moravský, který má méně lokalit výskytu než hřib královský," sdělila odbornice.

I když si někteří méně zkušení houbaři mohou myslet, že v lese se dá sbírat cokoliv, není tomu tak. Je pravdou, že je opravdu malá šance, že policejní hlídka bude houbařům u lesa prohlížet košíky. Ale v době sociálních sítí se bohužel občas objeví veřejně sdílené snímky, které dokládají, že nezkušený houbař chráněnou houbu donesl až do kuchyně. Ještě horší by bylo, kdyby třeba úmyslně zničil stanoviště vzácné houby.

"Mezi kriticky ohrožené dle vyhlášky č. 395/1992 Sb. k zákonu č. 114/1992 Sb. patří hřib Fechtnerův (Boletus fechtneri), hřib královský (Boletus regius), hřib moravský (Boletus (Xerocomus) moravicus). Strop pokuty pro fyzické i podnikatelské subjekty je stále stejný dle platné legislativy, a to do 100 tisíc u fyzických osob a u právnických osob do 2 milionů korun," upozornila na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz mluvčí.

"Konkrétní výše pokuty je ukládána v řízení, v němž se hodnotí míra závažnosti a společenské nebezpečnosti přestupku. V konkrétním případě hodnocená míra ohrožení by se promítla do výše pokuty. Horní sazba by tak byla - pro ilustraci - uplatněna například v případě zničení celého stanoviště těchto hub a podobně," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí.

Hřib královský dnes v České republice roste především v jižních Čechách, občas lze na něj narazit na jižní Moravě. Lze na něj ale výjimečně narazit i v jiných oblastech. Klobouk může dorůstat do velikosti 15 cm a disponuje narůžovělou, růžovočervenou nebo růžovofialovou barvou. Dužina, třeň a rourky mají zase žlutou barvu. O jeho nálezech je vhodné informovat mykologická pracoviště, doporučil pro ŽivotvČesku.cz předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

"Rostou u nás i vzácnější houby, ale je pravda, že hřib královský je chráněný zákonem. Připravuje se novelizace zákona a hřib královský dál bude figurovat mezi zvlášť chráněnými druhy. Pokud se bavíme o dalších a zákonem chráněných hřibovitých houbách, tak je to například hřib moravský, který má méně lokalit výskytu než hřib královský," dodala pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.