Hvězda pořadu Věřte nevěřte stárne s noblesou. Herci Jonathanu Frakesovi letos bylo 70 let. Původně měl být psycholog

Jonathan Frakes
Jonathan Frakes
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2022

Ještě dnes si řada lidí vzpomene na mysteriózní pořad s názvem »Věřte nevěřte« (Beyond Belief: Fact or Fiction), který v 90. letech přinesl na televizní obrazovky velmi zajímavý žánr. Jeho značná sledovanost předčila i původní očekávání tvůrců, k čemuž přispěl i charismatický moderátor Jonathan Frakes, kterého diváci vídali v letech 1987 až 1994 v roli komandéra Williama Rikera ve sci-fi seriálu Star Trek: Nová generace, na který navázaly čtyři celovečerní filmy. Zajímavostí je, že umělec, který v srpnu oslavil své 70. narozeniny, se měl původně živit zcela jinou profesí. "Na vysoké škole jsem studoval psychologii," uvedl v rozhovoru pro portál IGN.

Kultovní seriál »Věřte nevěřte« přinášel na televizní obrazovky celkem pět záhadných příběhů v jednom díle. Hlavním tématem bylo nadpřirozeno - paranormální jevy, duchové, nevysvětlitelné náhody a náboženské kulty.

Diváci tak dostali pestrou dávku emocí, u níž se mohli sami rozhodovat, co považují za skutečné a co je stvořeno pouze z námětů šikovných scenáristů. Formát pořadu přinesl něco zcela nového, protože zapojoval diváka do dění na obrazovce.

Velkou zásluhu na popularitě pořadu měl nepochybně také charismatický moderátor a herec Jonathan Scott Frakes, který dokázal navodit správnou tajemnou atmosféru a přirozeně vtáhnout do děje každého příběhu. Prvním průvodcem seriálu byl sice James Brolin (82), ale netrvalo dlouho a byl nahrazen právě Frakesem. Pořad se vysílal od roku 1997 do roku 2002.

O návratu »Věřte nevěřte« na televizní obrazovky se nějakou dobu spekulovalo. Dokonce se ve spojitosti s ním objevilo jméno americké společnosti Netflix, která je v současné době celosvětově na vrcholu díky své široké nabídce filmů a seriálů. Další díly se měly objevit v roce 2021, ale nestalo se tak.

Jonathan Frakes, jak již bylo zmíněno, původně studoval psychologii. Nakonec se rozhodl vydat svou cestou. "Nakonec jsem dal svůj diplom matce a řekl jí, že doufám, že je hrdá, že jsem dokončil vysokou školu. Tady ho máš. Teď pojedu do New Yorku," ohlédl se v rozhovoru pro portál IGN herec, režisér a moderátor za svými začátky, které nebyly lehké, nakonec se mu ale povedlo ve filmové branži velmi dobře prorazit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.