Imunolog Vojtěch Thon: Omikron? Musíme toho využít a dojít k ukončení pandemie. Koronavir tu bude dál s námi

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2022

Testy ve čtvrtek v Česku prokázaly 11.675 případů koronaviru, o tři čtvrtiny víc než o týden dřív. Pokračuje také nárůst incidence, na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 525 nově nakažených. Dále naopak ubývá lidí s covidem-19 v nemocnicích, jejich počet se poprvé od konce loňského října dostal pod 2000. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil imunolog Vojtěch Thon aktuální situaci v souvislosti s novou variantou omikron, která je klinicky méně závažná než varianty předchozí. Podle něj je důležité nepromarnit šanci, která se nabízí k ukončení pandemie.

Nejmladší z variant nového typu koronaviru omikron postupně v Česku vytlačuje dosud dominantní variantu delta a podle zkušeností z některých zemí umí obcházet imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí. Vědecké studie ale ukazují, že omikron je proti deltě sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí.

"My jsme za rok a tři čtvrtě už tou pandemií v několika vlnách prošli. Dostáváme se z pandemické fáze do endemické fáze. Tedy z toho, co bylo pro nás novou infekcí a novým koronavirem se dostáváme k něčemu, co je běžným sezónním virem v daném místě. To znamená endemickým. Bude tu dál s námi. To ale neznamená, že nemůže pokračovat v mutování, jako světové společenství jsme pochybili tím, že jsme nedali vakcíny chudým zemím, kde se to může šířit nesmírně rychle. Snažíme se jako bohatí nechat si všechny dávky pro sebe, ale tyto dávky na omikron už vlastně nepomáhají, vakcíny nefungují přímo na sliznicích, nemáme slizniční vakcíny, to ale nahrazuje přirozená forma viru omikron," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz imunolog z výzkumného centra Recetox Masarykovy univerzity a promluvil ohledně efektu vakcinace posilující dávkami.

"Já se v minulosti vyjadřoval k otázce moderátora ke 4. a 5. dávce, to už víme, že nepomůže. Ale nehovořil jsem o třetí dávce, na kterou jsem nebyl tázán. Očkování musí být nastaveno tak, aby zapůsobilo. My víme, že třetí dávka se dává tam, kde nefunguje první nebo druhá dávka, která pojišťuje první dávku. U lidí, kteří prodělali covid a mají dvě dávky očkování, tak mají vlastně už tři dávky, protože tou třetí dávkou je sám covid. Teď přijde upomínající sezónní dávka, tedy přichází oslabená varianta viru omikron, tím pádem vás to nastimuluje tak, že sezónu byste už měl projít, i kdyby přišly ze světa další posuny ve variantách. Světová zdravotnická organizace musí využít toho, co nám seslala příroda," popsal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Thon. Dále pak upřesnil, jakým způsobem se dá vnímat nová varianta omikron, a to v rámci překonání epidemie, která v současnosti nepředstavuje významnou zátěž pro kapacity zdravotnického systému.

Nemocnice se ve čtvrtek staraly o 1912 lidí s koronavirem, což bylo skoro o třetinu méně než o týden dřív. Podobným tempem se snížil na 356 také počet pacientů ve vážném stavu, kterých je tak nejméně od počátku listopadu. Nejnovější čísla ale obvykle při aktualizacích v následujících dnech rostou.

"Musíme synchronizovat svět, to znamená nejdříve na úrovni jednotlivých zemích na kontinentech a pak na úrovni celých kontinentů, to by byl ideální stav. To se za dva roky nepodařilo, předávali jsme si vlny jako štafetový kolík. Německo skončilo, Česká republika začala, pak to skončilo a předali jsme na Ukrajinu atd. Pak se říkalo, že někdo je horší a někdo lepší, avšak byl to posun vlny v čase. Omikron udělal to, o co jsme se snažili jako lidé a nedokázali jsme to. Nyní toho musíme umět využít a dojít k té synchronizaci a k ukončení pandemie. Tato varianta vytlačuje předchozí závažnou variatnu. Kdyby omikron nepřišel, tak se dál potýkáme s deltou. Delta končí. U připravených lidí se omikron stává přirozenou oslabenou komplexní slizniční vakcínou a současně posilující dávkou, se kterou musíme počítat. A začít normálně bez omezení žít," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Thon.

Počet potvrzených případů koronaviru v Česku od začátku epidemie předloni v březnu přesáhl 2,57 milionu, s nákazou zemřelo 36.799 lidí. Počet úmrtí se v posledním týdnu drží pod 50 denně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.