Ivana Jonáka ze mě maskéři dělali přes hodinu, říká herec Michal Novotný. Jak dnes vypadá legendární Discoland, ukázala kamera

Autor: ŽivotvČesku | Discoland Sylvie
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2022

Šestidílná televizní série Devadesátky režiséra Petera Bebjaka (51) se věnuje také kontroverznímu podnikateli Ivanu Jonákovi (†59), kterého vynikajícím způsobem ztvárnil Michal Novotný (42). Ten skromně říká, že obrovský díl úspěchu nesou šikovní maskéři, kteří masku tvořili přes hodinu. "Pro mě je zajímavé, že veřejnost je fascinována lidmi, jako byl Mrázek a Běla. Když vidím, co se dělo kolem Jiřího Kajínka, tak mi to přijde zvláštní," řekl Michal Novotný pro ŽivotvČesku.cz a naznačil, na co dalšího se diváci mohou těšit.

František Mrázek (†48), Antonín Běla (†52), Ludvík Černý či Ivan Jonák (†59) patří k temným postavám československého a českého podsvětí, které připomíná televizní série Devadesátky.

Role majitele Discolandu Sylvie, který podle soudu nechal zlikvidovat svou manželku Ludviku (†34), připadla trochu překvapivě moderátorovi a herci komediálních rolí Michalu Novotnému. Ten se jí zhostil na jedničku, ale se vší pokorou zdůraznil, že když maskéři odvedou skvělou práci, tak má herec půl práce hotovou.

"Vždy jsem seděl v maskérně asi hodinu a čtvrt, nějaký čas zabralo, aby mi sedla paruka. Starali se o mě dva maskéři. V dalších dílech uvidí diváci zranění, jaké pan Jonák měl na obličeji, tak to bylo náročnější. Buclaté tváře nejsou žádná výplň, ty jsou moje vlastní," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz Michal Novotný s úsměvem.

V příštích dílech Devadesátek se obličej Ivana Jonáka výrazně změní. Maskéři si pohráli s povislým koutkem tváře, který bude připomínat den 8. července 1994, kdy se někdo pokusil diskotékového krále zastřelit, ale kulka prošla oběma tvářemi a Jonák přišel o spodní zuby.

Vyučený lakýrník, vekslák, podvodník a nakonec král českého podsvětí, jehož pozemské putování ukončila 25. ledna 2006 kulka najatého střelce. Mrázkovi v té době bylo 47 let a byl na vrcholu sil. Na náhrobku z leštěné indické žuly v Českém Brodě dnes leží uschlá růže. "Mrázek byl dozvuk 90. let. On byl v devadesátkách největší hráč. Narozdíl od drsných mafiánů to hrál přes vlivové věci, měl ten svůj archiv, který dle mého soudu už je bezcenný, protože drtivá většina těch lidí je mrtvá," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz investigativní reportér Josef Klíma (70).

"Jonáka jsem znal i před natáčením, ale jako figuru, tak jak ho zná asi 60 procent národa, tedy že to byl majitel Discolandu, člověk, který podle soudu nechal zastřelit svoji manželku, odseděl si trest, pustili ho, dlouho na svobodě nepobyl a konec. Když jsem tu nabídku na roli dostal, tak se ke mně pak dostaly i další zajímavé informace," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Michal Novotný, který zmínil, že ho fascinuje, když společnost glorifikuje vrahy a zabijáky. "Pro mě je zajímavé, že veřejnost je fascinována lidmi, jako byl Mrázek a Běla. Když vidím, co se dělo třeba kolem Jiřího Kajínka, tak mi to přijde zvláštní, glorifikace haj*lů mi přijde zvrhlá," řekl herec otevřeně, co mu na současné době vadí.

Kdo žije v srdci, neumírá. To je motto, které má na hrobě František Mrázek. Jeho životní pouť skončila 25. ledna 2006 ve věku 47 let. Mrázkův život ukončila kulka, kterou podle policie po 20 hodině večer vypálil najatý vrah. Kdo chtěl vlivného podnikatele a krále podsvětí zlikvidovat? Takových lidí byla celá řada. "Vrah čekal dlouho v mraze, musel mít pevnou ruku," řekl pro ŽivotvČesku.cz publicista Josef Klíma (69) a naznačil, kam zmizel proslulý Mrázkův archiv.

Ivan Jonák byl za objednání vraždy své manželky odsouzen v roce 2001 na 18 let, odvolací soud mu v roce 2002 trest snížil na 12 let. Z vězení Jonák vyšel 28. dubna 2014. Ihned po propuštění zamířil položit kytici na hrob své manželky, stále popíral, že by si její likvidaci objednal. Dne 24. února 20016 Jonák zemřel na komplikace spojené s cukrovkou, vzkřísit slávu Discolandu již nestihl.

"Mám spoustu kamarádů u policie a někteří z nich ty případy i vyšetřovali. Myslím si, že kdo zastřelil Františka Mrázka, se nikdy nezjistí, to je zapeklitý případ, kdo ví, zda střelec ještě žije. Myslím si, že to byla kauza, která se už prostě nevyřeší. Je jasné, že mnoha lidmi otřásly orlické vraždy, když někdo nakládá podnikatele do sudu, tak je to šílené," dodal pro ŽivotvČesku.cz Michal Novotný s tím, že diváci, které první díl Devadesátek zaujal, se mají na co těšit i v dalších dílech.

Své role se charismatický kaskadér Zdeněk Stadtherr (46) v minisérii Devadesátky zhostil t...

Michal Novotný v roli Ivana Jonáka v seriálu Devadesátky
Michal Novotný v roli Ivana Jonáka v seriálu Devadesátky
Foto: Se svolením ČT

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu