Izraelské a ruské laboratoře potvrdily nález nové mutace AY.4.2. Epidemiolog Roman Prymula promluvil o riziku

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2021

V Evropě výrazně přibývá lidí nakažených koronavirem. Nejvyšší denní přírůstky od začátku pandemie hlásí Rusko, Ukrajina či Lotyšsko. Šíření covidu-19 nadále zrychluje i na Slovensku, v Německu a v Česku. Izraelské a ruské laboratoře potvrdily nález nové mutace koronavirové varianty delta označované jako AY.4.2. Podle odborníků se zdá, že bude ještě nakažlivější než dosavadní mutace. Podle epidemiologa Roman Prymuly (57) se zatím není čeho obávat. Celosvětově je podle něj dominantní mutace delta a delta plus.

"Zatím není vidět, že by vznikla mutace, která by měla podobný celosvětový význam jako má delta či delta plus. Musíme si přát, aby se tak nestalo. Jistá míra pravděpodobnosti je, ale věřím, že se to nestane, protože pak by ten problém eskaloval," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula ke vzniku nové mutace.

Přední ruský epidemiolog Alexandr Gorelov před týdnem uvedl, že v Rusku se potvrdila subvarianta mutace delta známá jako AY.4.2. Podle Gorelova může být zhruba o 15 procent infekčnější než dosavadní mutace. Izraelský premiér Naftali Bennet nařídil představitelům zdravotnictví, aby subvariantu pečlivě sledovali. Minulý týden v úterý ji do Izraele přivezl 11letý chlapec z Moldavska.

Tím, že dochází k mutacím, je virus podle pneumoložky a náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové »čím dál chytřejší«. V případě nakažlivější mutace delta, která nyní v Česku převažuje, má 40 procent nakažených nemoc s příznaky. Pokud je kvůli těžkému průběhu covidu-19 člověk hospitalizován na jednotce intenzivní péče, má jen asi poloviční šanci, že přežije, řekla Vašáková, která je zároveň přednostkou plicní kliniky Thomayerovy nemocnice.

V Česku téměř vymizela alfa varianta koronaviru, dříve označovaná jako britská, která se zemí šířila na začátku letošního roku. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v minulém měsíci podezření na tuto mutaci u méně než jednoho procenta zkoumaných vzorků. Naopak nadále převažuje varianta delta a její subvarianty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.