Jaderná lady Dana Drábová zareagovala na slova ukrajinského ministra energetiky, který Rusům okupujícím Černobyl dává maximálně rok života

Dana Drábová
Dana Drábová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 4. 2022

První novináři se dostali do jaderné elektrárny Černobyl poté, co se ruské síly stáhly z odstavené ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl. Do médií se tak dostaly první informace o tom, co okupační ruská armáda na místě způsobila. V prostředí se zvýšenou radiací ruští vojáci působili měsíc. Ukrajinský ministr energetiky German Galušenko jim v pátek vzkázal, že jim dává maximálně rok. Pro ŽivotvČesku.cz jeho slova okomentovala jaderná lady Dana Drábová (60).

"Všichni okupanti v uzavřené zóně dostali velkou dávku radiace a bylo kontaminováno i jejich vybavení. Kopali do půdy, sbírali radioaktivní písek do pytlů na opevnění, dýchali rozvířený prach. Nečeká je život, ale smrt," uvedl ministr dle serveru Ukrajinska pravda s tím, že jim dává maximálně rok života.

Agentura Reuters tento týden přinesla výpověď ukrajinského pracovníka z Černobylu, který prozradil, že část ruských vojáků ani netušila, kde se nachází. O tragédii z roku 1986 neslyšela.

Ohledně toho, že vojáky ruské armády čeká během roku smrt, byla na dotaz střízlivější v odhadu Dana Drábová. "Jistě bych jim to přála, jistě to není pravděpodobné," řekla s nadsázkou pro ŽivotvČesku.cz šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ke slovům ukrajinského ministra energetiky.

Později se vyjádřila i na Twitteru. "Ruští okupanti se v Černobylu chovali jako všude. Jako barbaři (čuňata nechci urážet). Kupodivu nikoho nezabili, spoušť zanechali velkou. Nemocí z ozáření je však pán Bůh nejspíš nepotrestá. Radiační situace na Ukrajině zůstává normální," uvedla.

Mezinárodní experti na jadernou bezpečnost tvrdí, že se mezi vojáky nepotvrdily žádné případy nemoci z ozáření, rakovina a další potenciální zdravotní problémy spojené s vystavením radiaci. Mohou se ale rozvinout až o desítky let později.

Dost těžké momenty zažíval i bezpečnostní personál. Celkem 169 vojáků Ukrajinské národní gardy, kteří zařízení hlídali, bylo podle ukrajinského ministra vnitra uzavřeno v podzemním jaderném bunkru elektrárny z dob studené války.

Na místě podle výpovědi novinářů tanky rozrývaly radioaktivní půdu, vojáci kopali zákopy v Rudém lese. Měsíc tak strávili v jednom z nejradioaktivnějších míst světa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.