Jak dnes žije Petra Buzková: Je šťastná a 16 let dělá své řemeslo. Bývalý premiér Jiří Paroubek připustil, že ho po jeho odchodu mohla nahradit

Jiří Paroubek a Petra Buzková v roce 2006
Jiří Paroubek a Petra Buzková v roce 2006
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 9. 2022

Šestapadesátiletá Petra Buzková působila ve vrcholné politice především v devadesátých letech a na počátku nového milénia. Původní profesí je advokátka a k řemeslu se před 16 lety vrátila. Pro ŽivotvČesku.cz na ni zavzpomínal bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (70). "Myslím, že to je velká škoda, že odešla. Domnívám se, že z těch lidí, co byli v ČSSD a měli nějaký potenciál, tak ona byla člověk, který mě mohl nahradit," uvedl. V současnosti bývalá politička za ČSSD působí v advokátní kanceláři VKS Legal. Právě v ní už šestnáct let pracuje, věnuje se obchodnímu právu.

V polovině devadesátých získala post první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, který vykonávala po šestileté období – tedy až do roku 2002. Její ambice jí pomohly získat 15. července téhož roku zásadní funkci, když se stala v pořadí již šestou ministryní školství, mládeže a tělovýchovy ČR a tedy nástupkyní politika a pedagoga Eduarda Zemana (†69). Nikdy se netajila tím, že se považuje za velkého kritika Miloše Zemana (77), současného prezidenta České republiky. I přes různé názorové střety se v politice dokázala udržet a velmi dobře orientovat.

Jako ministryně působila do září roku 2006, kdy se následně rozhodla opustit politickou sféru a ve volbách do Poslanecké sněmovny již nekandidovala. Později se rozhodla účastnit se komunálních voleb ve stejném roce. Byla kandidátkou ČSSD na primátora Prahy. ČSSD ale získala jen 15 % hlasů a primátorem se stal občanský demokrat Pavel Bém (58).

Nedávno pro magazín Forbes někdejší výrazná tvář Sněmovny poskytla rozhovor o tom, jak dnes žije. "Soukromí je pro mě čím dál důležitější a je to jeden z důvodů, proč se nehrnu do médií. V politice jsem to brala jako nutnou součást práce, ale nikdy jsem to nemilovala," uvedla Petra Buzková s tím, že skončit v politice bylo dobré rozhodnutí. "Osobně jsem mnohem šťastnější, co jsem pryč z politiky."

Magazín někdejší političce položil dotaz, zda se svým odchodem zvažovala, co bude dělat. "Zvažovala jsem různé možnosti, dostala jsem i nějaké nabídky, ale nakonec jsem se rozhodla vrátit do advokacie a dneska jsem přesvědčena, že to bylo správné rozhodnutí," zdůraznila kdysi mezi lidmi velmi oblíbená politička, která resort školství vedla i v období od 25. dubna 2005 do 16. srpna následujícího roku ve vládě tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka, který ji považuje za člověka, který mohl být hravě jeho nástupcem.

"Domnívám se, že z těch lidí, co byli v ČSSD a měli nějaký potenciál, tak ona byla člověk, který mě mohl nahradit. Kdyby jí dali po mém odchodu do čela strany, tak by pravděpodobně dokázala udržet vysokou laťku v rámci volebních výsledků a preferencí, kterou jsem nastavil. Je to žena, která má politický cit. Možná jí někdo vyčítal, že není tolik pracovitá, ale ona si uměla vždy vybírat lidi, kteří pracovití jsou, a dokázala být nejen vynikající mluvčí, ale i iniciátorkou skvělých nápadů," sdělil na dotaz pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek s tím, že s Petrou Buzkovou v kontaktu v současnosti není, vidí ji jen příležitostně.

Právnické vzdělání Petra Buzková získala na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné profesní kariéře se zaměřuje primárně na finanční a obchodní právo a právo veřejných zakázek či právo soutěžní. Je matkou dospělé dcery Anny, kterou má s ekonomem Josefem Kotrbou. S přibývajícími roky neztrácí šmrnc, a přestože už se řadí mezi padesátnice, vypadá o mnoho let mladší.

Zajímavostí je, že na postu ministryně se udržela ve vládě Vladimíra Špidly (od 15. 7. 2002 do 4. 8. 2004), vládě Stanislava Grosse (od 4. 8. 2004 do 25. 4. 2005) a vládě Jiřího Paroubka od (25. 4. 2005 do 16. 8. 2006). Je pravnučkou významného prvorepublikového sociálnědemokratického politika Františka Modráčka a patří k zakladatelům obnovené polistopadové sociální demokracie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.