Je Česko ve válce? Roman Šmucler bez pardonu, ale s úsměvem odpověděl ohledně vítězství nad Ruskem. Asi už nemáme žádnou jinou variantu, bavil se výrokem

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2022

S následky války na Ukrajině, kterou vyvolalo Rusko, se Česko bude podle premiéra Petra Fialy (57) potýkat měsíce, možná roky. Uvedl to v polovině minulého měsíce s tím, že o život se Češi bát nemusejí vzhledem k tomu, že je stát součástí Evropské unie a Severoatlantické aliance. Zřejmě o tuto jistotu se Česká republika v posledních týdnech opírá nejvíce a Ukrajině podle všeho vychází vstříc v rámci jejích požadavků. Pro ŽivotvČesku.cz diplomaticky složitý stav okomentoval Roman Šmucler (52), který v minulosti působil jako člen Ústředního krizového štábu a upozornil, že jeho vyjádření k palčivému téma bude nutné brát spíše s nadsázkou.

Podle deníku Echo24 je Česká republika v dodávkách vojenského materiálu v rámci množství těžké techniky lidově řečeno »jedničkou« v Evropě. Z Česka podle očitých svědectví a také záběrů techniky přímo z Ukrajiny dorazilo několik desítek tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty, protiletecké systémy Strela-10, československé raketomety RM-70 Grad, samohybné houfnice Dana a nespočet ručních zbraní a munice, uvedl portál se spekulací, že rozsah dodávek může převyšovat dané počty.

Většina techniky nemá pak pocházet z armádních skladů, ale stát ji nakoupil u českých zbrojařů. Zbraně u nich nakupuje i ukrajinská ambasáda. ČR tak částečně má vycházet vstříc požadavkům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44), který v minulém týdnu ve zveřejněném videu vyjmenoval, co Ukrajina potřebuje pro nadcházející střet s Ruskem ve východním regionu země zvaném Donbas.

"Potřebujeme těžkou vojenskou techniku, obrněná vozidla, systémy protivzdušné obrany a bojová letadla. Cokoliv, co nám pomůže zahnat ruské síly a zastavit jejich válečné zločiny," uvedl.

V souvislosti s českou ochotou se objevují vyjádření, že Česko je ve válce s Ukrajinou. Již na konci února se v duchu této rétoriky vyjádřil premiér Petr Fiala. "Jsme ve válce. Je to útok proti svobodnému světu, musíme udělat vše, abychom Putina zastavili," řekl tehdy v debatě na Primě.

Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz lékaři Romanu Šmuclerovi, ohledně jeho názoru, zda ČR je ve válce. "Je to otázka právní, jestli jsme, nebo nejsme ve válce. Na to vlastně už nejde říct nic vážného. Ale je zjevné, že nějak nezakrýváme, že jsme řekněme druhý či třetí stát v Evropě nejvíce pomáhající Ukrajině. Češi v minulosti byli v řadě válek na obou stranách, ale teď do toho jdeme na plno. Pustit do se do války nese v sobě to, že musíme vyhrát, když už do toho jdeme, to dává logiku. My už nemáme tedy zákonitě žádnou jinou variantu. Potřebujeme, aby se buď Rusko nějak změnilo, nebo rozpadlo. Pokud by zůstalo takové, jaké je, tak to pro Českou republiku je problém," uvedl s úsměvem a opětovně upozornil, že jde spíše o nadsázku, protože takto závažné téma je spíše otázkou pro politiky, jak vlastně v tomto směru chtějí postupovat.

Již několik dnů je z prohlášení Ruska zřejmé, že válka na Ukrajině postupně přechází do nové fáze. Po neúspěšné snaze dobýt hlavní město Kyjev se ruské jednotky stahují ze severu země na východ. Region Donbas by se měl stát pamětníkem krveprolití, kde tamní rovinatý terén umožní doposud odlišný bojový charakter.

"Tím, že jsme se tak rozhodli, tak teď musí mít celý český národ touhu, aby Rusko zmizelo z mapy, nic jiného mě nenapadá," zamyslel se Roman Šmucler a pokračoval ohledně dotazu, proč vlastně ČR je tak aktivní v podpoře Ukrajiny před jinými státy.

"Nevím, proč to tak je, to se musíte zeptat těch, kteří tak rozhodli," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler dle vyjádření ve velmi pohodové náladě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.