Je pomoc od státu v rámci chudoby v ČR dostatečná? Rozhazují se peníze a vláda jde v Babišových stopách, říká ekonom Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2022

Pomoc s drahými energiemi musí vláda podle ekonomů dobře cílit, neměla by být plošná. Nyní nesměřuje pouze k těm nejzranitelnějším, uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda (41) s tím, že pomoc by vláda měla směřovat pro skutečně potřebné, což je přibližně 25 procent českých domácností.

Kvůli prudkému nárůstu cen energií mohou podle Lukáše Kovandy »padnout« desetitisíce domácností. Jako problém vidí například nastavení úsporného tarifu, který má přispívat na energie i bohatým. Navíc podle něj ministři musejí najít systémové řešení drahé elektřiny, jejíž ceny nebudou vysoké jen tuto zimu, ale dlouhá léta, upozornil.

Redakce ŽivotvČesku.cz zkušenému ekonomovi položila dotaz, zda vláda v současnosti i s ohledem na růst inflace kvalitně pomáhá lidem, které současná ekonomická krize zasáhla.

"Pomoc by měla být zaměřena na skutečně potřebné, tedy zhruba 25 procent nejpotřebnější, nejchudších a sociálně nejzranitelnějších domácností, jako jsou samoživitelky, samoživitelé, penzisté, kteří už přišli o svého životního partnera, dále lidé, kteří spadají do takzvaného segmentu pracující chudoby, kteří sice mají zaměstnání, ale třeba z důvodu nízké kvalifikace, či jiných důvodů mají podprůměrné příjmy. To jsou všechno skupiny lidí, kteří budou trpět a mělo by jim být pomoženo v rámci solidarity a pomoci. Pro tyto lidi, podle mého soudu, je pomoc menší, než by měla být," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.

Vláda na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií slíbila vyhradit 66 miliard korun. Částka by se měla vztahovat na období od letošního 1. října 2022 do 30. září příštího roku. O pomoc z úsporného tarifu nebudou muset lidé žádat, měla by se automaticky projevit ve faktuře. Přesnou podobu podpory stanoví vláda v nařízení na základě návrhu ministerstva průmyslu a obchodu.

"Místo pomoci potřebným vláda pomáhá v rámci úsporného tarifu či mimořádného příspěvku na dítě lidem, kteří opravdu pomoc nepotřebují. Vezměme si příkladem to, že příspěvek na energie dostanou i velmi bohaté domácnosti, které si budou díky tomu vytápět své luxusní bazény, nebo se podívejme na skutečnost, že příspěvek na dítě dostanou domácnosti, kde mají oba rodiče příkladem 41 tisíc korun hrubého, což je v rámci domácnosti nadstandardní příjem, tak tito lidé budou čerpat příspěvek na dítě. To je vlastně rozhazování peněz. A kdyby se pomoc seškrtala lidem, kteří ji nepotřebuji, tak by se dalo více pomoct lidem, kteří tu pomoc opravdu potřebují, to je ta skupina, o které jsem hovořil. Nechápu tedy, proč pomoc není zacílená a adresná. Opravdu se jde v Babišových stopách, a to, co tehdy opozice kritizovala, tak nyní v roli vlády dělá to samé," dodal pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Meziroční inflace dosáhla v červenci podle dat Českého statistického úřadu 17,5 procenta, bylo to 0,3 procentního bodu více než v červnu. Ceny elektřiny vzrostly proti červenci loňského roku o 33,6 procenta, plyn zdražil o 59,8 procenta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.