Jihoafrická mutace podle vědců asi umí obejít vakcínu. Zakázat cestu na Zanzibar nejde, říká ministerstvo

Letiště v Kataru
Letiště v Kataru
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz

V České republice se zřejmě objevili první lidé, kteří se nakazili tzv. jihoafrickou mutací koronaviru. Jedná se o turisty, kteří pobývali na Zanzibaru. Vzorky momentálně zkoumá Národní referenční laboratoř. "Podnět pro zákaz cest do Zanzibaru by musel přijít z ministerstva zdravotnictví," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Měli jsme už dávno přistoupit k lockdownu. Bohužel vláda na to nemá odvahu a přihlíží tomu, jak umírají lidé," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

"U tří lidí z ČR máme podezření na nákazu novým typem koronaviru, tzv. jihoafrickou mutaci. Vzorky jsou nyní v národní referenční laboratoři a byla zahájena jejich sekvenace k potvrzení. Jedná se o osoby, které se vrátily ze Zanzibaru," uvedl v oficiálním prohlášení ministr zdravotnictví Jan Blatný. Další čtyři případy byly zřejmě zachyceny v Brně.

Africký ostrov Zanzibar, který politicky patří k Tanzanii, se stal letos oblíbenou turistickou destinací pro řadu Čechů. Ostrov má volnější covidová pravidla, než známe z Evropské unie. Tanzanie dlouho popírala, že by se k ní koronavirus dostal. Prezident země John Magufuli lidem dál radil, aby chodili do kostelů a mešit, že tak se ďábel porazí.

Ministerstvo zahraničí cesty do Zanzibaru zakázat nemůže. Podle právníků by takový zákaz byl protiústavní.

"Cestování do zahraničí v této době nedoporučujeme obecně. Pokud by se mělo jednat o zpřísnění podmínek co se týče Zanzibaru, tak podnět musí přijít od ministerstva zdravotnictví," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

"Jihoafrickou mutaci koronaviru SARS-CoV-2 máme už i v Brně. První pozitivní záchyt je z 8. 2. 2021 a původně se rozšířil v jedné mateřské školce v Brně. Školka je nyní zavřená. Variantu viru v současnosti prověřujeme sekvenačně. Více informací budeme mít do konce týdne," uvedl na svém Twitteru profesor Omar Šerý.

Jihomoravská hygienička Renata Ciupek uvedla pro agenturu ČTK, že ve školce v Brně jsou podezření na čtyři případy - dvě děti a dvě učitelky.

Neexistují zatím důkazy, že by jihoafrická mutace byla více smrtelná, než původní varianta viru. Část vědců se ale domnívá, že se jihoafrická mutace může rychleji šířit a že proti ní nezabírají vakcíny, které jsou v Evropě k dispozici.

"K lockdownu jsme měli přistoupit už dávno. Ale lepší pozdě než nikdy. Bohužel vláda na to nemá odvahu a přihlíží tomu, jak umírají lidé," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek s tím, že nejen v souvislosti s mutacemi je situace tak kritická, že vláda už musí přistoupil k totálnímu lockdownu včetně zastavení továren.

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (85) má k umění blízko už od mládí, dnešní doba ovšem...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.