Jindřich Forejt popsal, co se dělo u prezidenta v nemocnici a kdo chyboval: Pan Mynář členy ochranky degradoval na dveřníky

Hradní kancléř Vratislav Mynář a prezident Miloš Zeman
Hradní kancléř Vratislav Mynář a prezident Miloš Zeman
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2021

Blízký spolupracovník Václava Klause (80) a bývalý ředitel odboru protokolu kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt (43) pro ŽivotvČesku.cz analyzoval, kdo může za to, že k nemocnému prezidentovi Miloši Zemanovi (77) do Ústřední vojenské nemocnice pronikla řada návštěv bez vědomí ošetřujícího lékaře. Podle Forejta je na vině z části i nemocnice, ale zejména hradní kancléř Vratislav Mynář (54). "To, že pan Mynář členy ochranky degradoval na dveřníky, ukazuje míru jeho disrespektu vůči ochranné službě," uvedl Jindřich Forejt pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident Miloš Zeman v Ústřední vojenské nemocnici bojuje s nemocí, která je zřejmě velmi vážná, ale veřejnost neví, co mu přesně je. Ani tento stav však nezastavil hradního kancléře Vratislava Mynáře, který na jednotku ARO ve čtvrtek přivedl šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (47). Ošetřující lékař o návštěvě nevěděl. Návštěv, o kterých lékařský tým nevěděl, má být vícero. Vedení nemocnice se v pátek obrátilo na policii, ať posílí ochranku kolem nemocného pacienta, aby se na oddělení nedostávali nezvaní lidé.

K tomu, jak je možné, že z ARO v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) se stal »průchoďák«, se vyjádřil Jindřich Forejt. Tedy muž, který práci hradního kancléře bez nejvyššího stupně prověrky zná dokonale. Jindřich Forejt v případu pokoutných návštěv spatřuje několik rovin. Nejde pouze o Mynáře, ale také o to, že jeho nápady nezamítla prezidentova ochranka. Část pohybení ale podle Forejta leží i na bedrech ÚVN.

"Je to chyba nemocnice, ve dveřích měla být nemocniční stráž. Já letos v nemocnici na JIP jako pacient ležel, ke mně mohli moji rodiče a nejbližší přijít, až když si to domluvili. Tak kde byli ti zaměstnanci nemocnice včera? To, že pan Mynář členy ochranky degradoval na dveřníky, ukazuje míru jeho disrespektu vůči ochranné službě, ale to je jiný příběh. Nemocnice je vlastníkem té budovy, vedení nemocnice nastavuje pravidla a podle těch pravidel měla zabezpečit, aby se tam nikdo nedostal," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jindřich Forejt jasně a stručně, ale pak své myšlenky rozebral s tím, že i prezidentova ochranka má právo takovou návštěvu odmítnout.

"Ten příběh má několik rovin. Ten příběh ukazuje necitlivost a obrovskou míru nerespektu pana Mynáře vůči důstojníkům ochranné služby a jejich práci. Na druhou stranu důstojníci ochranné služby ho nemusí poslouchat, on není jejich nadřízený. Důstojníci ochranky pana prezidenta spadají pod útvar, který se jmenuje Ochranná služba prezidenta republiky, to je samostatný odbor, který vede ředitel, který podléhá náměstkovi policejního prezidenta. Pokud si důstojník ochrany není jistý, zda má či nemá něco činit, tak se má zeptat svého nadřízeného. Pan Mynář není jeho nadřízený, pan Mynář je v čele kanceláře prezidenta republiky. Pan Mynář nechápe práci ochranné služby," popsal Jindřich Forejt vztah mezi hradním kancléřem a prezidentovou ochrankou. Jindřich Forejt ale také uvedl, že část odpovědnosti leží na nemocnici.

"Pokud se bavíme o nemocnici, tak v nemocnici jsou nějaká pravidla, JIP či ARO má také své vlastní kondice, jak funguje. Zvenku je zvonek, na který se zazvoní, pak vás někdo z personálu pustí dovnitř. Kde tedy byl ten personál včera, když tam být měl? Kde byla sestra, která má monitorovat vstup? Ochranná služba se vždy chová citlivě vůči místu, kde chrání prezidenta, vždy se snaží domluvit, jsou cvičení i na komunikaci. Pochybuji, že obsadili jednotku intenzivní péče a začali udělovat příkazy, jak to tam má chodit. Pokud pan Mynář využil ochranou službu k tomu, aby pronikl někam, kde být neměl, tak se musíme ptát, jak se mělo postupovat. Zaprvé tam měl být někdo z nemocnice, kdo měl monitorovat vstup. Za druhé důstojníci ochrany, pokud mu otevřeli, se měli zeptat svého nadřízeného, zda ho tam mohou pustit," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který patřil a patří k blízké spolupracovníky Václava Klause. Jindřich Forejte také nechápe, proč by měl Vondráček poslouchat nápady hradního kancléře.

"Ještě chci říct jednu věc, rozhodně bych z toho, co se stalo včera, nevinil pana Vondráčka. Pan Vondráček se z mého pohledu dopustil jediné chyby, že šel na jednání s panem Mynářem. Pan Vondráček je třetí nejvyšší ústavní činitel této země, je to volený zástupce lidu, pan Mynář je úředník, který byl do své pozice jmenován, podle výběru prezidenta, dokonce bez výběrového řízení. Pan Mynář je subordinačně hluboko pod panem Vondráčkem. Myšlenka, že by si kancléř k sobě na Hrad do kanceláře zavolal předsedu Poslanecké sněmovny je absurdní. A ještě absurdnější je, když takovému zavolání předseda Poslanecké sněmovny vyhoví," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz bývalý hradní protokolář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.