Jiří Paroubek usedl znovu na post premiéra a zkusil popsat aktuální problémy ČR. Covid, inflace... Řešení a pak také slovo plky

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 11. 2021

Kandidát na budoucího premiéra Petr Fiala (57) po schůzce v minulém týdnu s prezidentem Milošem Zemanem (77) oznámil jména členů budoucí vlády. Výhrady měla hlava státu podle Fialy k jedinému z kandidátů, konkrétní jméno sdělovat nechtěl. V současnosti se mluví o Janu Lipavském (36), který je kandidátem na šéfa diplomacie. Příští vláda po předání mocenského štafetového kolíku má podle nepsaného pravidla u hlídacích psů demokracie 100 dnů hájení. Patrně se tímto nikdo moc nebude zaobírat, protože Česká republika má několik zásadních problémů, které je bezpodmínečně nutné řešit. Tím je koronavirus, inflace, energetická krize a i některé jiné jako třeba ne tolik akutní důchodová reforma. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Jiřího Paroubka (69) coby bývalého premiéra, jak by situaci v roli předsedy vlády, s níž má zkušenosti, řešil.

Prezident dle vyjádření šéfa ODS ho chce jmenovat do funkce premiéra tento pátek, v dalších deseti dnech se chce sejít s kandidáty na ministry. Potom vládu jmenuje. Vít Rakušan (43), který usedne do ministerské židle vnitra, pro ŽivotvČesku.cz popsal, že procházka růžovým sadem novou vládu nečeká. "My zemi přebereme, pokud vše půjde, jak se očekává, za čtrnáct dnů, tři neděle. Přebereme zemi v něčem, co už je teď nadefinované. A že ohledně epidemie to bude v tomto období velký průšvih, je prostě pravda," uvedl.

S tím souhlasí i bývalý politik Jiří Paroubek. Současná situace je problémem, který nelze vyřešit u oběda, ale je mnohem hlubší. Pro ŽivotvČesku.cz expremiér zkusil nastínit zcela zjednodušeně a bez přemýšlení, tedy bez nějakého zamyšlení, jak by k situaci přistupoval.

"Velká část problémů přichází z venčí. Tím mám na mysli inflaci, ale částečně i covid, protože to nejsou věci v závislosti jen na tom, co se děje u nás. Pochopitelně tedy inflace může gradovat podle toho, jak budou gradovat ceny komodit na světových trzích. To je věc, které se nová vláda nevyhne a bude jí muset čelit. Samozřejmě lidská zkušenost s touto problematikou a obratnost vycházející z toho by byla na místě a výhodou, ale pokud se podívám na kandidáty do ministerských pozic, tak z obecného pohledu si nejsem jistý, že dojde k hladkému řešení velmi nelehkých témat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý premiér, jehož vláda vykonávala úřad od 25. dubna 2005 do 16. srpna 2006 a poté byla do 4. září 2006 dočasně pověřena vykonáváním funkce do jmenování vlády Mirka Topolánka (65) (podle článku 62 písm. d) Ústavy České republiky).

Expremiér pak nevnímá některé problémy, že by se měli řešit dle důležitosti, vnímá je jako v jedné rovině. "Myslím si, že problémy jsou souměřitelné, pokud se bavíme o významu a dopadu. Nová vláda může těžko něco udělat proti vývoji cen komodit na světových trzích. Pokud se tedy cena ropy zvedla o 120 procent a cena plynu o 60 procent, tak těžko s tím stará i nová vláda něco udělá. I když nová vláda ráda mluvila o Babišově drahotě, tak teď to bude na ní, jak řešit drahotu, kterou do značné míry nemohou ovlivnit. A zcela upřímně řeknu, že třeba covid je tím, co se musí nějak akutně řešit než jen plky nastupujícího ministra zdravotnictví Válka, který mluví zcela nesrozumitelně a teď je to o tom, aby měl jasno alespoň on sám ve své hlavě, což také není jisté," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek, jak by ze svých zkušeností i na postu předsedy vlády dramatickou situaci řešil a jak ji vnímá.

Aby nebylo jen u kritického pohledu, bývalý předseda vlády dostal otázku, jak by k tématu v kostce z obecného hlediska přistoupil, pokud by měl politickou odpovědnost podobně, jakou bude mít příští předseda vlády Petr Fiala, kterou už z minulosti zná. Pro vysvětlení jde o odpovědnost za legální politická rozhodnutí, což znamená rozhodnutí, která neporušují žádnou právní normu a mohou být vnímána z titulu legální i špatná. Pak je druhá odpovědnost právní, která se vnímá v negativním důsledku jako protiprávní a je spojena úzce s pojmy imunita a impeachment (postup pro zproštění z úřadu, pozn. red.).

"Tak samozřejmě bych se snažil pojmenovat hlavní problémy a rychle a efektivně najít cesty jak z nich. Nová vláda musí mít něco jako druhý či prioritní program, jak se s největšími z problémů vypořádat, což je inflace a vedle toho pandemie. Ale zároveň pamatovat na to, aby nedošlo k navršení dalších problémů, což je v tuto chvíli státní rozpočet a tedy vyhlásit rozpočtové provizorium a snažit se s snižovat výdaje státního rozpočtu. A to říká jen v kostce, protože problém je mnohem hlubší, tak nějak zcela upřímně řeknu, že situace je velmi vážná," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek svůj pohled na věc k modelové situaci, která nemůže do reálného řešení problému vnést více světla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.