Mikuláš Ferjenčík zhodnotil, v čem ministr financí Zbyněk Stanjura zaostává za svou předchůdkyní. Aleně Schillerové se to ale líbit nebude

Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Poslanec Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Michal Brož | Hlavní editor
michal.broz@zivotvcesku.cz
Publikováno: 13. 5. 2022

Kabinet Petra Fialy (57) je u moci přibližně pět měsíců, a jestli si na počátku vládnutí představoval, že mu ustupující pandemie koronaviru uvolní ruce, ruská invaze na Ukrajinu tuto tezi rázně zahnala. Velké rozpory s opozicí jsou na denním pořádku a jedním z nejvyhrocenějších témat je reakce vlády na ekonomické problémy země spojené s vysokou inflací. Exministryni financí Alenu Schillerovou (58) a jejího nástupce Zbyňka Stanjuru (58) pro ŽivotvČesku.cz porovnal bývalý pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík (35).

Zatímco vláda Andreje Babiše (67) musela nečekaně řešit zásadní problémy spojené s pandemií koronaviru, Petr Fiala a jeho ministři se ani pořádně nestačili rozkoukat a začala válka na Ukrajině spojená s reálnou uprchlickou vlnou, která zasáhla i Českou republiku.

Kumulací několika problémů navíc inflace vystřelila do rekordních výšin překračujících 14 procent a pro mnoho lidí se ceny bydlení, potravin i pohonných hmot dostaly na hranici únosnosti. A právě to je častým terčem současné opozice, která vládě vyčítá, že pro české lidi nic nedělá.  

"Vláda dělá velmi, velmi málo. Pomoc, kterou představila, očividně nefunguje," prohlásila například předsedkyně klubu ANO na jednání Poslanecké sněmovny koncem dubna, kdy vláda odmítala plošné zrušení DPH na energie.

Do srovnání dvou posledních šéfů ministerstva financí se pustil bývalý poslanec a místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. "Primárně se rozdíl mezi bývalou ministryní Alenou Schillerovu a současným ministrem ukáže podle toho, jak bude vypadat vyjednávání o podobě státního rozpočtu na příští rok a o daňovém balíčku, který pan Stanjura chystá. Do té doby těžko soudit, protože zatím tato vláda prakticky jen zdědila rozpočet, který jen nějakým způsobem trochu upravila, ale nic velkého se tam nestalo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Alenu Schillerovou vnímá jako podřízenou Andreje Babiše.

Život narkomanky Katky Bradáčové (45) je jako horská dráha, která jezdí opravdu divoce. Hvězda dokumentu režisérky Heleny Třeštíkové (72) opět zažívá období, které je patrně hodně zlé - alespoň tak se dá odhadovat podle snímku, který redakce ŽivotvČesku.cz získala od čtenářky. Přitom ještě před rokem to vypadalo, že svůj boj s démony má poměrně pod kontrolou. Měla totiž velké plány. "Chceme si něco pronajmout," tešila se v rozhovoru ve videu.

Alena Schillerová zastávala pozici ministryně financí od prosince 2017 do prosince 2021 v první i druhé Babišově vládě a od dubna 2019 do prosince 2021 byla místopředsedkyně druhé vlády Andreje Babiše. Předtím od ledna 2016 do prosince 2017 vykonávala post náměstkyně ministra financí ČR. Pozici ministryně financí zastávala jakožto první žena v historii České republiky.

"Ona dělá, co on jí řekne a co jí nařídí marketingové oddělení hnutí ANO. Pan Stanjura je oproti tomu svébytný politik, který se alespoň částečně rozhoduje podle toho, co si sám myslí, což rozhodně považuju za pozitivnější," doplnil Mikuláš Ferjenčík pro ŽivotvČesku.cz.  

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) je v ruské propagandě vykreslován jako zrádce svého národa. Po sociálních sítích a řetězových mailech kolují fotky, jak hajluje, objevilo se i deep fake video, kde muž s počítačově velmi věrně vytvořeným obličejem prezidenta vyzývá ukrajinské vojáky ke složení zbraní. Jeden z hoaxů pak tvrdí, že je Zelenskyj dolarový miliardář. Proč teď nikdo neřeší ani ty skutečně problematické části Zelenského majetku, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník na politický marketing Karel Komínek.

V jedné věci ale podle něj současný ministr za předsedkyní klubu ANO zaostává. "Rozhodně tráví méně času na Instagramu, což ale považuji za pozitivní," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu