K nejhoršímu scénáři na 99,9 procenta nedojde. Opičí neštovice se šíří při radovánkách, u nichž si neumím představit, že bych se jich účastnil, říká imunolog Jiří Šinkora

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2022

Česká republika se přidala k evropským zemím s výskytem opičích neštovic. Zaznamenáno bylo zatím pět případů, je ale pravděpodobné, že jejich počet se zvýší. Přesto se podle imunologa Jiřího Šinkory není třeba obávat toho, že by se opičí neštovice staly druhým covidem. "Je fakt, že kdo ty neštovice dostane, může při intimním kontaktu nakazit někoho dalšího, ale není to tak, že by se šířily nekontrolovaně obrovskou rychlostí," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Zatímco Česká republika má zatím jen pět případů opičích neštovic, v některých evropských zemích už ale byly zaznamenány desítky případů. Například v Británii byla nemoc potvrzena už u více než 70 osob, ve Španělsku pak u více než 50 a další desítky lidí čekají na výsledky testů.

V internetových diskuzích už je možné pozorovat lehkou paniku. Někteří lidé se obávají, že opičí neštovice budou druhým covidem a dojde k další epidemii, jejímž následkem budou aktivována vládní opatření a případně i očkování. Podle uznávaného odborníka v oblasti imunologie se však tato nemoc nedá s koronavirem vůbec srovnat.

"Tohle není virus, který je vysoce nakažlivý. To je virus, který se přenáší jen těsným tělesným kontaktem, při sdílení oblečení nebo při radovánkách, u kterých si neumím představit, že bych se jich účastnil. Je to zbytečná hysterie a divím se, že se k tomu odborníci vůbec vyjadřují. Nemocí je mnoho a není třeba šílet. Myslím si, že HIV je mnohem nebezpečnější, šíří se v podstatě stejnou cestou jako tyhle neštovice a o něm se už nemluví," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.

Podle webu Státního zdravotního ústavu jsou příznaky opičích neštovic u lidí podobné, ale mírnější než příznaky pravých neštovic. Opičí neštovice začínají horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad a vyčerpáním a dochází ke zduření lymfatických uzlin. Během 1 až 3 dnů po nástupu horečky se u pacienta objeví typická vyrážka, která často začíná na obličeji a poté se šíří na další části těla.

"Je fakt, že kdo ty neštovice dostane, může při intimním kontaktu nakazit někoho dalšího, ale není to tak, že by se šířily nekontrolovaně obrovskou rychlostí. Stačí ty lidi izolovat. Například účastník orgií může samozřejmě nakazit svoje dítě a úmrtnost u dětí může být vysoká, ale myslím si, že HIV je opravdu víc nebezpečné. Je to přitažená věc, a kdyby nebyl koronavirus, tak si toho nikdo ani nevšimne," uvedl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na opičí neštovice uznávaný imunolog.

Virus opičích neštovic byl poprvé objeven v roce 1958 u opic. Poprvé bylo lidské onemocnění hlášeno v roce 1970 v Demokratické republice Kongo. Lidské případy opičích neštovic mimo území Afriky jsou většinou spojeny s cestováním nebo s importem zvířat. Jejich nynější šíření lze podle odborníka považovat za varování, že aktuální životní styl lidí je to, co nás přivádí do potenciálního nebezpečí.

"Je to trochu varování, že když budeme žít tímto způsobem, dojde ke ztrátě soudnosti při pojídání něčeho syrového a střídání mnoha partnerů za jeden večer, tak tím podporujeme možnost, že se něco rozšíří a na nás časem adaptuje. Pokud bude 20 procent populace například provozovat styk se zvířaty, tak na nás časem něco přeskočí. HIV též pochází z opic kvůli podivným praktikám v Africe," vysvětlil Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz svůj úhel pohledu.

V tuto chvíli není podle odborníků na místě se obávat, že nás opičí neštovice přivedou do stejné situace, jakou téměř celosvětově způsobil covid-19. Jiří Šinkora ovšem přiznává, že kdyby se tato nemoc adaptovala na lidi, byli bychom ve skutečných problémech. Je si ale téměř stoprocentně jistý, že takový scénář nenastane.

"Je rozdíl mezi opičími neštovicemi a covidem. Ty kdyby se adaptovaly na lidi, tak je to hodně špatné. Nejspíš se to nestane, na 99,9 procenta ne, ale kdyby ano, byla by to katastrofa. Koronaviry jsou cestovatelé a nejsou vybaveny k tomu, aby ve vás přežily. Poxviry se vyvinuly tak, aby našemu imunitnímu systému unikly, mají obrannou reakci, oslepí imunitu a mohou se pomnožit tak, že když na ně imunita zaútočí, tak zabije tělo," dodal imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.