Kam tečou peníze ze státního rozpočtu: Ekonom Pikora ukázal na položky, které Čechy stojí nejvíce. Sociální dávky nasávají miliardy jako tornádo

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2023

Otázka, která pálí řadu občanů. Deficit státního rozpočtu trhá rekordy, na konci května dosáhl 271,4 miliardy korun. Řada lidí se tak začíná dotazovat, kam obří sumy »mizí«. Odpověď pro čtenáře portálu ŽivotvČesku.cz poskytl ekonom Vladimír Pikora. Vyjmenoval položky, kde je viditelný nejvyšší nárůst.

Vláda stojí před nelehkým úkolem a do karet jí vůbec nehraje čas. Na konci května schodek státního rozpočtu ukázal alarmující částku, a to 271,4 miliardy korun. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo financí (MF) ve své zprávě. Jde o největší květnový deficit od vzniku České republiky.

Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura v reakci na znepokojující čísla uvedl, že plánuje »šlápnout na brzdu« a že chce tento týden předložit vládě opatření, která by zajistila ještě letos úspory zhruba za 20 miliard korun. Podle některých ekonomů je ale potřeba škrtat více.

Státu totiž teoreticky zbývá vyčerpat 23,6 miliardy korun, protože deficit, se kterým vláda počítá pro letošek, má činit 295 miliard korun. A to je teprve polovina roku.

Mnozí s ohledem na ekonomický údaj, který nejde k dobré pověsti ministra financí Stanjury, přemýšlí, kam miliardy korun »tečou«. Více světla do temného státního rozpočtu vnesl ekonom.

"V pozadí meziročního nárůstu stojí především sociální dávky, kde pozorujeme nárůst o 51 miliard korun. Pomoc s vysokými cenami energií, která stát vyšla na 40 miliard korun, a o 18 miliard dražší obsluha státního dluhu. Tady se projevily zejména pro stát drahé protiinflační dluhopisy. A poslední položkou jsou o 13 miliard korun vyšší investice," vypočetl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Vladimír Pikora.

Redakci jeho slova potvrdil i poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček. "Meziroční nárůst opravdu takový je. Pokud se ptáte, co je zaobaleno pod kategorií »sociální dávky«, tak jde primárně o důchody, kde je nárust 45,3 miliardy korun. Dále dávky státní sociální podpory, které narostly o 4,3 miliardy korun. A následují položky, u nichž je nárůst významně nižší, mezi ně se počítá příkladem podpora v nezaměstnanosti vykazující nárůst o 0,3 miliardy korun," uvedl.

»Mizení« státních financí rozebrala v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz také bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). "Základ všeho je ten, že ČR nemá sestavený reálný rozpočet. Tedy jinými slovy suma 295 miliard korun neodpovídá pravdě, a to ani na výdajové, ani na příjmové straně," uvedla bývalá strážkyně státní kasy.

Že slova Schillerové odráží skutečnost, pokud jde o nereálný rozpočet, potvrdil svým vyjádřením exšéf státní pokladny Miroslav Kalousek. "Když vláda neudělá nic, nechá to běžet, tak bude schodek státního rozpočtu na konci roku 360 až 370 miliard korun. Protože už dopředu tam jsou dvě vylhané položky, které fungují jen na papíře, v praxi ne. To je mimořádná valorizace důchodů a prodej emisních povolenek. Pořád je ještě čas, že vláda může škrtnout 65 miliard na výdajích, aby rozpočet dodržela. To samozřejmě jde. Kdo tvrdí, že to nejde, tak nemá pravdu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf financí, komentátor a brilantní rétor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.