Karel Havlíček: Osobně bych nejásal, že se situace výrazně změní. Je to celkem fičák

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 2. 2023

Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, hrubý domácí produkt (HDP) se tak proti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených údajů nezměnil. Ve své zpřesněné zprávě to na začátku týdne uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce ledna. Česká republika je ale v recesi, její ekonomika o 0,3 procenta klesla. Ze zemí, z kterých jsou data k dispozici, je v recesi už jen Maďarsko a Finsko. Obecně se ale mluví o tom, že druhá polovina roku by se v tuzemsku měla začít nacházet v příznivějším ekonomickém scénáři. Jak moc je to reálné, se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala lídra stínové vlády a prvního místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka (53). Z jeho slov vyplynulo, že v současnosti není vhodné chválit dne před večerem.

V meziročním srovnání růst ekonomiky EU ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 1,8 procenta z 2,5 procenta ve třetím čtvrtletí. Podobně v eurozóně tempo zvolnilo na 1,9 procenta z 2,3 procenta ve čtvrtletí dříve. Data za eurozónu počítají s 19 zeměmi, protože Chorvatsko do eurozóny vstoupilo až letos 1. ledna.

Eurostat v tu dobu neměl kompletní data, chyběly mu údaje z pěti zemí. Z těch dvaadvaceti, z kterých už byly údaje k dispozici, byly v hospodářské recesi Česká republika, Maďarsko a Finsko. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,2 procenta, uvedl Eurostat.

Zda polovina roku bude změnou, která české domácnosti příjemně překvapí, byl na dotaz redakce Karel Havlíček zcela nevyhýbavý. "Osobně bych byl v tuto chvíli ohledně toho, že vše se najednou zlepší, při zemi. Současná vládní sestava nedisponuje žádnými jistotami, které by deklarovaly, že situace se bude zlepšovat. Problém je v tom, že nemají jediného hospodáře, který by měl širší ekonomický rozhled. Vláda nemá ani makroekonomy, ani mikroekonomy a bohužel musím říct, že hospodářská politika jde z kopce a je to docela fičák," uvedl bývalý ministr průmyslu a dopravy pro ŽivotvČesku.cz.

Evropská unie si ve čtvrtém čtvrtletí vedla hůře než Spojené státy, kde ekonomika s využitím unijní metodiky výpočtu vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,7 procenta. Zpomalila tak z mezičtvrtletního tempa 0,8 procenta ve třetím čtvrtletí. V meziročním srovnání byl však růst v USA pomalejší. Spojené státy používají odlišnou metodiku, údaje přepočítávají na celý rok.

Pokud jde o Českou republiku, vidí Karel Havlíček, jak tuzemská ekonomika lidově řečeno a jeho slovy dostává na frak. "Zatímco ještě před dvěma lety jsme patřili k premiantům v rámci ekonomických výsledků, tak dnes jsme úplně na chvostě a řekl bych, že značně zaostáváme v rámci EU. Nevidím nic, co by svědčilo o tom, že se situace významně vylepší. Jedna věc jsou vnější podmínky, druhá věc je schopnost současné vlády něco udělat a oni to řídí na účetní bázi, nikoliv na hospodářské," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený politik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.