Kauza Dominika Feriho rezonuje Českem. Advokát objasnil rozdíly mezi sexuálním obtěžováním a znásilněním

Bývalý poslanec Dominik Feri
Bývalý poslanec Dominik Feri
Foto: Tomáš Tkáčik / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2021

Už čtrnáct dní Českem rezonuje kauza nyní již bývalého poslance Dominika Feriho (24), který se rozhodl složit mandát kvůli obvinění ze sexuálního nátlaku. K němu mělo dojít v minulosti na soukromých večírcích. Případ rozvířil diskuzi ve společnosti a mnozí začali řešit, jak na celou věc pohlíží zákon. Renomovaný advokát Petr Mjartan vysvětlil, jaké jsou z právního hlediska rozdíly mezi sexuálním obtěžováním a znásilněním. "Znásilnění se od ostatních sexuálních deliktů odlišuje znakem, že pachatel musí svoji oběť donutit k pohlavnímu styku, popřípadě využít bezbrannosti oběti," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Aktuálně probíhající kauzou je obvinění, kterému čelí bývalý poslanec Dominik Feri. Podle výpovědi několika žen je měl nutit k pohlavnímu styku a došlo také na znásilnění. Mladý politik se rozhodl kvůli medializaci případu složit poslanecký mandát a ukončit své působení v TOP 09, jejímž členem byl od roku 2015. Deník N a web Alarm informovaly, že by se mělo jednat o stížnosti až 30 žen, které mají s Ferim negativní zkušenost. Bývalá nejvýraznější tvář opoziční strany se bude bránit závažným obviněním soudní cestou, jak uvedla na svém oficiálním profilu. "Nebudeme komentovat konkrétní kroky trestního řízení," reagoval tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk pro ŽivotvČesku.cz.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného advokáta, který se vyjádřil k tomu, jak na činy sexuálního charakteru pohlíží zákon.

"Rozdíl mezi sexuálním obtěžováním a znásilněním nelze jednoznačně definovat, neboť české trestní právo nezná trestný čin sexuálního obtěžování. Sexuální obtěžování může být v závislosti na konkrétním jednání kvalifikováno jako různé trestné činy - například sexuální nátlak, pohlavní zneužití či dokonce znásilnění. Ojedinělé sdělení nevhodného sexuálního vtipu či sexuální verbální narážka zpravidla nebude mít povahu trestného činu, avšak s ohledem na současný společenský vývoj nelze do budoucna vyloučit jinou úpravu. Pro méně závažné sexuální obtěžování se jeví vhodnější využít odpovědnosti za přestupky," vysvětlil Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz s tím, že trestný čin znásilnění má jisté odlišnosti.

"Znásilnění se od ostatních sexuálních deliktů odlišuje znakem, že pachatel musí svoji oběť donutit k pohlavnímu styku, popřípadě využít bezbrannosti oběti. Způsob donucení může být násilím, pohrůžkou násilí či pohrůžkou jiné těžké újmy. Pod pohlavním stykem si nelze představovat pouze soulož, která je navíc kvalifikovaným důvodem pro navýšení trestní sazby až na deset let, ale i jinou činnost směřující k ukájení pohlavního pudu na těle jiné osoby. Je důležité dodat, že trestní zákoník nerozlišuje pohlaví pachatele či oběti," vyjádřil se renomovaný advokát, který se zaměřuje především na obhajobu v trestním řízení nebo zastupování v civilních věcech.

Podle jeho slov může být trest za takový čin vyměřen poměrně vysoko. "Základní trestní sazba u znásilnění činí šest měsíců až pět let odnětí svobody, která se s ohledem na okolnosti případu zvyšuje na trestní sazbu v rozpětí deseti až osmnácti let. V rámci individualizace trestu je možné uložit zpravidla vedle sebe i jiné druhy trestů, například peněžitý trest či stanovit přiměřená omezení a povinnosti," objasnil expert na trestní právo pro ŽivotvČesku.cz.

V médiích je výměra trestu za znásilnění hodně diskutovaným tématem a podle právníka je možné pachatelům ukládat citelné tresty. "Pro znásilnění je typické, že probíhá skrytě a v nezanedbatelném množství ze strany blízkých osob. Případným zvýšením trestních sazeb a ukládáním vyšších trestů sice může dojít k efektu zadostiučinění pro společnost, avšak u znásilnění se často mluví o jiných problémech, a to vysoké latenci (skrytosti) trestné činnosti či náročnosti trestního řízení pro oběti, se kterými navýšení trestů pravděpodobně nic nezmění," popsal.

Porovnání trestů v České republice a zahraničí je velmi složité a nejde obecně říci, jaké je srovnání. "K žebříčku trestů se nejsem schopen kvalifikovaně vyjádřit. Mezistátní srovnávání je náročnou disciplínou, když je nezbytné vzít v potaz komplexní nastavení trestní politiky cizího státu," uzavřel advokát Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz.


Z průzkumu, který zveřejnilo nezávislé hnutí bojující za lidská práva a svobodu Amnesty International, má v Česku zkušenost se znásilněním každý rok více než 7 tisíc žen. Ale pouze 2 % pachatelů soud potrestá. Násilníkem bývá ve většině případů oběti známá osoba (partner, kamarád, kolega nebo dokonce příbuzný), pachatel je neznámý pouze v 20 % případů. V rámci Evropské unie pak musela každá druhá žena čelit nějaké z forem sexuálního násilí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.