Každý osmý pacient vyléčený z covidu-19 nakonec po pár měsících zemře, představili vědci svou studii

Plicní klinika - Ilustrační snímek
Plicní klinika – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2021

Studie, ze které mrazí. Tak se dá nazvat bádání vědců z univerzity v britském Leicesteru, kteří zveřejnili výsledky své práce. Jedná se v ní o dlouhodobé následky nového typu koronaviru covid-19 a odborníci v ní tvrdí, že přibližně jedna osmina hospitalizovaných pacientů po vyléčení stejně do několika měsíců po prodělání covidu následkům podlehne. Jiní se po prodělání covidu do nemocnic vrátí s jinými zdravotními problémy.

Výzkum ukázal, že z téměř 47.780 tisíc lidí, kteří byli hospitalizovaní během první vlny covidu-19, se jich 29,4 procenta do nemocnice vrátilo. A to přibližně do 5 měsíců od prodělání nemoci. Dále pak 12,3 procenta z nich za tu samou dobu zemřelo na komplikace spojené s koronavirem.

Britský deník Daily Mail uvedl, že u lidí, kteří nákazu prodělali a opustili prostory nemocnice, se mohou následně rozvinout potíže se srdcem, cukrovka nebo chronické problémy jater a ledvin. Tedy orgány, které disponují větším množstvím receptorů, bez nichž by se vir nemohl v těle významně množit.

Vedoucí výzkumu, profesor Kamlesh Khunti z leicesterské univerzity je přesvědčen, že studie je v současnosti největší, která se zaměřila na pacienty, kteří byli po hospitalizaci propuštěni v souvislosti s onemocněním covid-19.

"Zdá se, že lidé se vrátí domů, rozvinou se u nich dlouhodobé následky, vrátí se (do nemocnic) a umírají. Opakované hospitalizace jsou bezmála 30 procent, a to je spousta lidí. To číslo je opravdu vysoké," uvedl profesor Khunti s tím, že nejvíce byl překvapen ze skutečnosti, že pacienti jsou znovu hospitalizováni s novými diagnózami a rozvíjejí se u nich další komplikace.

"Vláda aktuálně bere smrt jako související s covidem, pokud pacient zemře do 28 dnů od pozitivního testu. Ale skutečná úmrtnost může být mnohem vyšší, pokud se tisíce vyléčených vracejí do nemocnic měsíce poté, co onemocnění chytili," podotkl britský deník Daily Mail.

Mezi dlouhodobé následky nákazy patří mimo jiné i symptomy jako únava, dušnost a problémy s pamětí a soustředěním.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.