Kdo nese vinu za podzimní vlnu covidu: Profesor z Oddělení infekčních chorob Daniel Růžek ukázal prstem na dva faktory

Renomovaný profesor a virolog Daniel Růžek
Renomovaný profesor a virolog Daniel Růžek
Foto: Se svolením Daniela Růžka
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2021

Laboratoře za středu potvrdily 18.004 případů onemocnění covid-19 v Česku. Je to nejvyšší středeční hodnota od začátku epidemie. V nemocnicích je podle posledních údajů 5886 lidí s prokázanou koronavirovou nákazou. Počet pacientů v těžkém stavu se blíží 850, což je nejvíc za posledních sedm měsíců. Podle profesora z Oddělení infekčních chorob a preventivní medicíny VÚVeL v Brně a renomovaného virologa Daniela Růžka se bohužel nestihlo proočkovat včas dost lidí. "Přibývání pacientů v nemocnicích je o hodně nebezpečnější, toho se obávám mnohem více než absolutních čísel pozitivních PCR testů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Na své nové maximum se ve středu dostala sedmidenní incidence. Na 100.000 obyvatel připadá 1097 případů nákazy potvrzených za poslední týden. Ve středu předchozího týdne to bylo 819.

Nejvyšší incidenční číslo vykazují kraje Olomoucký a Zlínský. V Olomouckém kraji se počet nových případů na 100.000 obyvatel za poslední týden blíží 1500. Ve Zlínském kraji je to 1363 případů. Naopak v kraji Karlovarském, má nejnižší incidenci, testy za poslední týden odhalily 419 případů nákazy na 100.000 lidí.

Ve společnosti rezonuje otázka, kdo je největším viníkem současné vlny epidemie, o které se v létě odborníci i politici domnívali, že nebude mít takové tempo v souvislostí s nárůsty případů.

"Úplně bych to nesváděl na vládu, z mého pohledu udělala, co mohla a vyzkoušela nejrůznější scénáře. Situace, v níž jsme se ocitli, je dána dvěma faktory. Zaprvé se nepodařilo včas proočkovat dostatečně velkou část populace pro to, aby to mělo výraznější efekt na zpomalení epidemie. Zadruhé celá situace trvá už dlouho a lidé si zkrátka vytváří určitý odpor k protiepidemickým opatřením a i ta z nich, která se ukázala v případě první vlny jako velmi účinná, už nejsou tak striktně dodržována, což samozřejmě průběhu epidemie rozhodně nepomáhá, ale naopak přidává," vyjmenoval Daniel Růžek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že rychlejší šíření viru má své důvody.

Ukazatelem reálného přenosu viru SARS-CoV-2 z jednoho člověka na druhého je tzv. reprodukční číslo, označované také jako R. Pokud se R=1, je to již varovný signál, protože v takovém případě každý jeden nakažený infikuje v průměru jednu osobu. Platí tedy přímá úměra, že čím je vyšší, tím se nákaza šíří rychleji. Velkým aktuálním problémem je pak varianta delta (známá jako indická) a její už rozšířené subvarianty.

Podle poslední zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) od 11. do 19. listopadu Národní referenční laboratoř otestovala 50 744 diskriminačních PCR testů (diskriminační PCR jsou potvrzené pozitivní testy, které určují konkrétní variantu viru) - přibližně 98 procent prokázalo deltu a její subvarianty. Oproti tomu podíl plně očkovaných, kdy má právě vakcinace zásadně pomoci v boji s covidem, dosud dosáhl necelých 59 procent. Virus má tedy poměrně široké pole působnosti.

"Je to dáno biologickou povahou novějších variant. Víme, že varianta delta je podstatně nakažlivější než ty předchozí, a mnohem snáze se tedy šíří v populaci. To samo o sobě nemusí nutně znamenat, že ta varianta je pro nakaženého člověka nebezpečnější než dřívější varianty. Zdá se, že velké množství pozitivních případů probíhá sice mírně, v žádném případě bychom ale neměli riziko nákazy podceňovat. Vidíme, že případy se závažným průběhem se neomezují pouze na rizikové skupiny. Čísla stále narůstají, ale vypadá to, že bychom se už konečně mohli blížit ke kulminaci. Je to otázkou možná několika dní, maximálně několika málo týdnů, kdy situace bude vrcholit, a počty nových případů by měly začít klesat. Nejdůležitější však není samotný počet pozitivních jedinců, mnohem zásadnější je číslo vážných případů vyžadujících hospitalizaci. Tam je nárůst případů zásadnější a toho se obávám mnohem více než absolutních čísel pozitivních PCR testů. Ale neodvažuji se hádat, kam až se můžeme s čísly dostat," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný profesor, který zároveň působí v oboru virologie na Akademii věd ČR v Českých Budějovicích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.