Když člověku zemře dítě, je to, jako by zemřel kus jeho samotného, říká terapeutka. Vyrovnat se se ztrátou dcery bude pro Antonína Panenku obtížné

Antonín Panenka
Antonín Panenka
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2022

Legendární fotbalista Antonín Panenka (73) prožívá mimořádně těžké chvíle. Po vážné nemoci minulý pátek zemřela jeho milovaná dcera Martina (†47), která se několik let léčila s rakovinou. "Jedná se o snad nejhorší věc, jakou vůbec člověk může prožít. Když přežijeme potomka, cítíme narušení přirozeného řádu věcí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz terapeutka Radana Rovena Štěpánková.

Populární a nezapomenutelný bývalý fotbalista Antonín Panenka oplakává dceru, kterou mu navždy vzala agresivní forma rakoviny žaludku. Lékaři původně očekávali, že ženě zbývá několik měsíců života, nakonec jí zůstaly stěží dny. Blesku informaci sdělil blízký přítel fotbalové legendy. Není to přitom poprvé, kdy se Martina léčila se zhoubnou nemocí. Před pár lety prodělala rakovinu prsu, z té se však vyléčila. Podruhé stejné štěstí bohužel neměla.

Situace je pro rodinu Antonína Panenky o to těžší, že roky žili všichni pospolu v jednom domě v Nespekách. Jednu polovinu dvojdomu obývala právě Martina a její přítel, druhou bývalý fotbalista s manželkou a syn Tomáš.

"Když člověk pochová dítě, je to narušení přirozeného běhu věcí. Většina lidí má potřebu své geny a svůj odkaz předat dál, a pokud potomek předčasně zahyne, mají pocit, že jejich snaha přišla vniveč. Kromě toho je to, jako by zároveň zemřel i kus člověka samotného," popsala pro ŽivotvČesku.cz terapeutka Radana Rovena Štěpánková, co rodiče zemřelých dětí bez ohledu na jejich věk obvykle prožívají.

"Vyrovnat se s takovou ztrátou je pro člověka téměř nemožné, vždy to v jeho srdci zůstane. Velká část lidí se ale s nepříjemným zážitkem nakonec naučí žít. Je důležité se soustředit na přítomný okamžik a se zesnulým se v duchu rozloučit, nechat jeho duši odejít tam, kam potřebuje. Někdy se totiž může stát, že pozůstalý jako kdyby přestal sám žít. To bývá velmi těžké například pro jeho děti, které zůstaly naživu - ztratí v jednom okamžiku nejen sourozence, ale také rodiče, který žije v minulosti a není tu pro své další blízké," varovala odbornice na lidskou duši na možná úskalí truchlení pro ŽivotvČesku.cz.

Antonín Panenka se v roce 1976 stal mistrem Evropy jako československý fotbalista a v roce 1980 byl vyhlášen fotbalistou roku. Hrál nejprve za klub Bohemians Praha, později kopal za Rapid Vídeň. Do historie českého fotbalu se pak zapsal svým originálním trestným kopem, kterému se přezdívá »vršovický dloubák«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.