Když jsou lidé v ulicích, už je to špatně. Někdo musí dát mantinely a říct jim, kdy to celé skončí, říká senátorka Dernerová

Senátorka Alena Dernerová
Senátorka Alena Dernerová
Foto: Martin Adamec / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2022

Senátorka, místopředsedkyně senátního zdravotnického výboru a vystudovaná dětská neuroložka Alena Dernerová (63) sleduje situaci v Kanadě, kde probíhají masivní protesty proti tamější vládě. Pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že když situace dojde do této fáze, je to špatně. Vláda by měla s občany více diskutovat. Podle senátorky musí lidé mít naději, že situace se zlepší a bude mít nějaký konec.

Podle Aleny Dernerové je dobře, že vláda zahájila rozvolňovací proces a od 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce.

Senátorka a odpůrkyně povinného očkování již v minulosti pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že pokud lidé nevidí naději, že současná situace skončí, roste frustrace a zoufalost a žene je to do ulic. Pak už se dialog vede špatně, což je nyní vidět v Kanadě.

Po víkendových protestech proti zdravotnickým nařízením v hlavním kanadském městě Ottawě někteří účastníci dál zůstali v ulicích a komplikují dopravu v okolí sídla kanadského parlamentu. Ve středu jejich zástupce prohlásil, že hodlají v Ottawě zůstat, dokud vláda nesplní jejich požadavky. V čele protestního hnutí stojí řidiči kamionů nespokojení mimo jiné s požadavkem vlády, aby byli pracovníci nákladní dopravy přijíždějící do Kanady plně očkovaní proti covidu-19. Na konci minulého týdne dorazil do kanadské metropole konvoj řidičů kamionů, kteří od té doby svými stroji blokují některé ulice a narušují život neustálým troubením. Podle policie se v sobotu manifestace účastnilo až 18 000 lidí. V České republice proti restrikcím a pandemickému zákonu dlouhodobě protestuje například hnutí Chcípl PES. Vyhrocené byly některé demonstrace před budovou Sněmovny či před budovou ministerstva zdravotnictví.

"Pokud jsou lidé v ulicích jako v Kanadě, tak už je to špatně. Lidé potřebují vidět, že situace má nějaké mantinely. Dokud jsme nevěděli, co to přesně je, tedy »období Wu-chan«, tak byl člověk vyděšen, bylo to pochopitelné. Na strachu lidí se pak ale dál staví. Je důležité jasně říct, kdy končí epidemie, kdy bude konec pandemie. Je nutné dát mantinely a začít se k tomu chovat jako ke chřipce. Kdo bude chtít, ať se naočkovat nechá, stejně jako se očkuje na chřipku. Ale musí to být na bázi dobrovolnosti, normální život se musí vrátit," zdůraznila senátorka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vždy měla ve velké úctě svobodu jednotlivce a dbala o to, aby zákony byly dodržovány.

Podle Aleny Dernerové se část světa dostala do situace, kdy na rozhodování politiků mají velký vliv farmaceutické firmy, pro které epidemie představuje podnikatelskou příležitost. Vnímá, že část politiků se při vysvětlování kroků opírá o experty z oblasti zdravotnictví, ale znovu říká, že odpovědnost za řízení země by měla nést vláda a zvolení zástupci.

"Když se ohlédnu, tak kdo nařídil druhou dávku? Kdo nařídil třetí dávku? Kdo mluvil o čtvrté dávce? Čí je to doporučení? Je to doporučení farmaceutických firem. Pokud to tady začíná ovládat byznys, pak se nehneme z místa. Budeme lidem stále něco vnucovat? To nejde. Přístup k očkování a lékům musí být na bázi dobrovolnosti, normální život se musí vrátit," uvedla pro ŽivotvČesku.cz vystudovaná dětská neuroložka, která je od začátku epidemie přesvědčena, že právo nesmí být upozaďováno před bojem s koronavirem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.