Když se řekne recese. Ekonom vysvětlil, jaký dopad má to "ošklivé slovo" na život každého Čecha

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 2. 2023

Energetická krize, ochlazení ekonomiky a s tím spojená podnikatelská nejistota na pracovním trhu - to jsou jevy, které se v současnosti nejvíce skloňují v České republice, stejně jako slovo »recese«. Pro řadu lidí je recese něčím, co přesně neumí identifikovat ve vztahu k sobě, tedy přesněji řečeno, jak se to týká jejich života a financí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Štěpána Křečka, který se »tajemné slůvko recese« pokusil vysvětlit. Ekonomickou zajímavostí pak je, že současná recese se do jisté míry liší od těch předchozích.

V současnosti téměř třetina Čechů žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů. Každá desátá domácnost v ČR žije bez jakékoli finanční rezervy, dvě třetiny z nich přitom v minulosti byly schopné finanční rezervu tvořit. Uvedl to poslední průzkum Index finančního zdraví Čechů, který představila Česká spořitelna se Sociologickým ústavem AV ČR a portálem Evropa v datech.

Současná recese se liší od těch minulých. "Není totiž zdrojem poklesu spotřeby domácností nárůst nezaměstnanosti, ale místo toho výrazný nárůst cen. To je důvod, proč vysoká inflace a ceny energií nemají dopad jen na nízkopříjmové skupiny, ale domácnosti ze střední a vyšší třídy," řekl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu ekonom Štěpán Křeček.

"Recesi definujeme tak, že musí nejméně dvě čtvrtletí po sobě klesnout hrubý domácí produkt (HDP). To znamená, že ekonomika je schopna vyprodukovat méně. Pro HDP je klíčovou složkou spotřeba lidí, tedy v recesi lidé spotřebovávají méně. Jelikož kvalita života je v ekonomických vztazích definována spotřebou, tak se v tomto kontextu lidem daří hůře, klesá jejich životní úroveň. Zároveň v ekonomice se výrazně objevuje nezaměstnanost," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Štěpán Křeček s tím, že v současnosti je ČR v mělké recesi, a to z již zmíněného důvodu, že nezaměstnanost není nijak dramatická, ale spíše sezónní, kdy dochází k ukončování sezónních prací, což se děje každoročně.

"I když se současná recese liší od minulých, tak v případě, že by došlo k jejímu prohloubení, vše již uvedené by se dělo ve větší míře. Lidem by se propadly příjmy, tedy spotřeba by byla nižší, tím by se kvalita života lidí zhoršila, více by se propouštělo a vytvořila by se negativní spirála. Proto je důležité, aby recese byla zastavena, aby se v ní odbouraly neefektivní ekonomické procesy a udělaly se takové změny, které ekonomiku nastartují. Proto je dobré se z recese proinvestovat, aby chybějící spotřeba byla nahrazena investicemi, které povedou v budoucnu k podpoře ekonomického růstu," přiblížil uznávaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz význam a mechanismus recese s tím, že pokud se recesi nedaří zastavit a trvá čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí, je stav označen za ekonomickou krizi.

"To je pak velmi vážná situace, ve které rozhodně nejsme. V současnosti jsme v situaci, kdy nám během dvou čtvrtletí lehce poklesla ekonomika, mluvíme tedy o krátké a mírné recesi, kterou bychom měli zvládnout překonat, následně by se ekonomika měla nastartovat do nového ekonomického cyklu a vrátit se k růstu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.