Konec koronaviru: Omikron jako riziko ano. Svět ale může získat imunitu, která potlačí další varianty, říká Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Jan STROUHAL / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 1. 2022

Šíření nákazy v zemi zesílilo tento týden. Odborníci to po svátcích předpokládali, mimo jiné i kvůli nakažlivější variantě omikron. Na 100.000 obyvatel nyní připadá za posledních sedm dní 431 nakažených, o 27 více než v předchozí den. Epidemiolog Roman Prymula (57) ale krotí emoce. Podle něj jde sice o infekčnější variantu, ale kapacity nemocnic nemusejí nutně praskat ve švech. "Omikron nepochybně může být rizikem, protože je to nesmírně rychle se šířící varianta po světě," řekl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví s tím, že zatím se omikron nejeví jako varianta, která by způsobovala vážný klinický průběh onemocnění.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno asi 2,53 milionu případů nákazy, přičemž 36.590 lidí s covidem-19 zemřelo. Tento týden ministerstvo zatím registruje 258 zemřelých, což je zhruba o 90 méně než za stejné období minulého týdne. Při pozdějších aktualizacích se údaj ještě může změnit.

To se týká také hospitalizací, nemocnice totiž pacienty mnohdy nahlašují až zpětně. Podle údajů ministerstva se počet lidí s covidem v nemocnicích postupně snižuje od druhého prosincového týdne a aktuálně je nejníže od loňského 2. listopadu. 

"Omikron může být rizikem, ale na druhou stranu může být výzvou, a to pozitivní v tom slova smyslu, že může vést k tomu, že celý svět bude v krátké době exponován tomuto viru a může získat imunitu, která potlačí následně cirkulaci dalších podobných variant," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, v čem vidí výhodu v rámci infekčnější varianty, která je oproti předchozím mutacím k lidskému zdraví »ohleduplnější«.

"Omikron jako takový naštěstí neukazuje dramatický průběh, je to dáno tím, že se šíří na sliznici horních cest dýchacích, nejde tedy tak hluboko do plic, jako tomu bylo u předchozích variant. To znamená z tohoto úhlu pohledu, byť tu bude vyšší záchyt pozitivních, tak by nemocnice nemusely být exponovány na plné kapacitě," dodal k nové variantě viru exministr zdravotnictví Roman Prymula.

To potvrzují i současná data. V mezitýdenním srovnání se počet hospitalizovaných covidových pacientů v sobotu snížil o téměř 570. V těžkém stavu je zhruba 430 pacientů, před týdnem jich bylo kolem 580.

Proti minulému týdnu se výrazně zvýšil počet aplikovaných očkovacích dávek proti covidu. V sobotu zdravotníci dali 33.072 injekcí s vakcínou, zatímco na Nový rok to bylo necelých 50. Větší část vykázaných vakcín připadá na posilující dávku, v sobotu ji dostalo přes 28.000 lidí. Ukončené očkování proti koronaviru má v Česku 6,7 milionu lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.