Krachy dodavatelů energií a zdražování nahrávají podvodníkům. Vznikly nové možnosti, jak se bránit. Promluvil advokát

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 1. 2022

Nový rok 2022 se podle České národní banky (ČNB) ponese ve znamení rostoucí inflace. Má dojít k poměrně plošnému zdražování, což se dotkne českých domácnosti také kvůli růstu cen energií. Někteří lidé mohou, ve snaze najít alespoň minimální úsporu, naletět nekalým praktikám takzvaných »energetických šmejdů«. "Po uzavření smlouvy distančně či mimo obchodní prostory nebo prostřednictvím zprostředkovatele, můžete do patnáctého dne po zahájení dodávky energií smlouvu vypovědět bez dalších podmínek," řekl advokát Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz.

V polovině října oznámila konec společnost Bohemia Energy, jeden z předních dodavatelů elektrické energie a zemního plynu (měl téměř milion zákazníků). Nabídla tak příležitost tzv. »energetickým šmejdům«, aby se začali zajímat nejen o klienty zkrachovalého dodavatele, ale využili také oznámení exministra Karla Havlíčka (52). Bývalý šéf resortu průmyslu a obchodu sdělil v polovině prosince 2021 po jednání se zástupci společnosti ČEZ, že v novém roce porostou ceny energií o 30 až 50 procent, plyn pak podraží dokonce o 50 až 70 procent.

Tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort uvedl pro ŽivotvČesku.cz, že v roce 2017 to začalo desítkami a nižšími řády stovek stížností. Ale tehdy neměl ERÚ žádné kompetence. O pár let později je situace někde jinde.

"Jistě dobře znáte případy, kdy vám někdo volá, jde o nezávaznou přihlášku do aukce a vy souhlasíte, čímž už uzavřete smlouvu po telefonu. Nezávazná přihláška byla totiž ve skutečnosti smlouva, takže přijímáte vítězného dodatele z dané aukce. Při argumentaci, že jde o nezávaznou přihlášku, kterou nechcete, vám bude řečeno, že je podepsána smlouva. Pokud odmítnete, můžete zaplatit 5 000 korun za jedno odběrné místo, s dodavatelem je smlouva již podepsána, čili dalších 5 000 korun ještě jemu. Pokud pak máte dvě odběrná místa, například plyn a elektřinu, pak se to rázem hodně prodraží. V roce 2018 se objevily tisíce stížností, ERÚ má 13 až 14 tisíc podání ročně, ale nikoliv podnětů. To znamená, že nám někdo zavolá, stěžuje si, případně potřebuje radu. Dříve bylo třeba rozlišovat zprostředkovatele a dodavatele, přičemž zprostředkovatelé nebyli v našich kompetencích, tam se vše muselo řešit s ČOI (Česká obchodní inspekce, pozn. red.)," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Od druhé poloviny roku však bude platný registr pro zprostředkovatele, které má v kompetenci už počínaje 1. lednem 2022 ERÚ. Pak si člověk bude moci snadno a rychle zkontrolovat, zda daná osoba, která přišla s nabídkou jakožto zprostředkovatel, k tomu má patřičné oprávnění. Ale ať už se člověk napálí od zprostředkovatele, nebo dodavatele, jeho následné kroky by měly směřovat právě na Energetický regulační úřad.

"Podnět pak znamená, že si daná osoba bude stěžovat na ERÚ s tím, aby došlo k překontrolování, že ji někdo napálil pro nekalou obchodní praktiku. ERÚ má pak možnost rozhodovat o tom, zda musíte mít smluvní závazek na základě smlouvy o dodávkách (smlouva z energetického zákona mezi spotřebitelem a nějakým licencovaným subjektem, pozn. red.), zda vznikl, nevznikl a další věci. Ještě není vyhráno tím, že někdo z politiků ohlásil, že schválením novely jsme završili boj proti »energetickým šmejdům«. Celý boj teprve začíná, tři roky jsme diskutovali o tom, abychom je dostali do kompetencí. V tuto chvíli se k nám přijdou zapsat všichni, nemají na sobě žádná provinění, kromě pár z nich, které stíhá ČOI. Mají sice praxi šmejdů za sebou, ale jsou nepopsané listy. Teprve si musí vytvořit negativní historii, na jejímž základě je budeme vyškrtávat z registru. Aby si lidé mysleli, že od druhé poloviny roku to bude bezproblémové, tak to bohužel nebude," dodal tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu pro ŽivotvČesku.cz.

Z právního hlediska existuje také několik variant, které lze v případě tzv. »energetických šmejdů« aplikovat v praxi. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila advokáta Petra Mjartana, který se zaměřuje především na obhajobu v trestním řízení nebo zastupování v civilních věcech.

"Zřejmě nejúčinnější obrana proti nekalým praktikám je opatrnost. Uzavírání smluv o dodávkách energií na neobvyklém místě, bez předchozího vyžádání a pod tlakem může naznačovat, že druhá strana nemá zcela poctivé úmysly. Stejně tak tvrzená nízká cena by měla vést každého k opatrnosti a ověřování si těchto údajů i ve smluvních podkladech a následně i ke zpětné kontrole. Zákazníci také mají nově právo po zprostředkovatelích požadovat, aby prokázali své osvědčení, totožnost a další identifikační údaje. Zákazníci si totiž ani často neuvědomují, že se nepotkávají s přímým dodavatelem energií, ale pouze se zprostředkovatelem. Zmocnění zprostředkovatele je také možné kdykoliv odvolat bez jakýchkoliv podmínek. Pokud již dojde k uzavření smlouvy o dodávkách energií, doporučuji jednat rychle. Po uzavření smlouvy distančně či mimo obchodní prostory, například doma nebo prostřednictvím zprostředkovatele, můžete do patnáctého dne po zahájení dodávky energií smlouvu vypovědět bez dalších podmínek," nastínil pro ŽivotvČesku.cz zkušený právník hned několik tipů, které by lidé měli v případě řešení smluv a lákavých nabídek rozhodně používat.

Dobrou zprávou pro odběratele energií, zákazníky, je skutečnost, že na začátku letošního roku vstoupila v účinnost novela energetického zákona, která bude postupně, jak budou její další části přicházet v účinnost, rozšiřovat ochranu lidí, kteří se mohou nechat snadno zmanipulovat nebo napálit.

"V případě, že mají zákazníci podezření, že se setkali s nekalými praktikami zprostředkovatelů nabídek energií, mohou se obrátit na Českou obchodní inspekci nebo na Energetický regulační úřad, který od 1. července 2022 převezme agendu ČOI a bude i přímo řešit spory zákazníků se zprostředkovateli. ERÚ nadále vykonává dohled nad dodavateli energií. Pouze bych chtěl dodat, že ERÚ neprodává energie, a proto by zákazníci případným takovým nabídkám určitě neměli věřit," potvrdil slova mluvčího úřadu Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.