Kratom přináší rizika infekce i otravy těžkými kovy. Co může napáchat v tělech mladých lidí, popsal odborník na léčbu závislostí

Karel Nešpor
Karel Nešpor
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2022

Tropická rostlina »kratom«, která v Česku zatím není zařazena na seznam drog, přestože se jedná o psychoaktivní látku, přináší svým uživatelům značná rizika. Prášek z této rostliny, který dosud nepodléhá žádné regulaci, a tak si jej smějí zakoupit i děti, totiž může být špatné kvality, protože není oficiálně veden jako doplněk výživy. "Balíčky s práškem mohou být kontaminovány," uvedl pro ŽivotvČesku.cz přední český psychiatr Karel Nešpor (70).

Prášek z rostliny kratom, která pochází z jihovýchodní Asie, se do Česka dováží jako sběratelský předmět. To znamená, že není registrován jako návyková látka, léčivo ani potravina, přestože se užívá ve formě čaje. Problém, který z toho plyne, je alarmující.

"Vzhledem k tomu, že oficiálně se stále jedná o sběratelský předmět, nemusí jeho výrobci ani prodejci dodržovat pravidla, která z toho plynou. Droga tak může být kontaminována, našly se v ní již například těžké kovy, které mohou způsobit otravu, nebo různé mikroorganismy," varoval pro ŽivotvČesku.cz Karel Nešpor a varoval, že vzhledem k tomu, že se kratom dováží z jihovýchodní Asie, je zde určité riziko infekce tropickými nemocemi.

V této souvislosti se nabízí otázka, zda by takto dovezené balíčky kratomu mohly obsahovat například virus covid-19. Na to se redakce ŽivotvČesku.cz zeptala bývalého ministra zdravotnictví a předního epidemiologa Romana Prymuly (58). "Hypoteticky by to možné bylo, ale pouze v případě, že by se balíček přepravoval letecky. Virus vydrží na povrchu předmětů zhruba tři dny. Takže ano, hodně teoreticky by se to stát mohlo," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tato pravděpodobnost se nyní nejeví jako příliš vysoká.

Dalším problémem je, že tuto »novou drogu« hojně užívají děti a mládež. Jak vysvětlil Karel Nešpor, pro vyvíjející se organismus to může představovat ještě větší riziko než pro dospělého člověka. Kromě lehkých nežádoucích příznaků, jako je například závrať či nevolnost, mohou nastat i jiné, podstatně horší věci - kupříkladu poškození jater, ledvin, plic a poškození nervových buněk.

"Mládež bohužel často kratom kombinuje s jinými věcmi, například s alkoholem, marihuanou a podobně. Zkrátka kombinují »páté přes deváté«. To představuje třeba riziko psychotických stavů. Může se také stát, že poté mladí lidé sklouznou k tvrdším drogám, protože si navyknou na opioidní látky, kratom jim po čase přestane stačit," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Karel Nešpor a dodal, že ze všeho nejrozumnější je nic neriskovat a podobným látkám se striktně vyhýbat.

Problémy jsou s užíváním kratomu mládeží především ve velkých městech, kde si jej často mohou zakoupit ve večerkách, a dokonce i speciálních automatech, které bývají umístěny na zastávkách hromadné dopravy nebo i v blízkosti škol. Protože legislativa tuto látku nezná, neomezuje ani její prodej dětem, čehož mnozí prodejci využívají. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob serveru Lidovky řekl, že se úřad touto problematickou situací zabývá a zvažuje, jakou formou by měla být látka regulována. Ve hře je buď úplný zákaz, nebo omezení podobné alkoholu a cigaretám. Podobně chce resort regulovat také například prodej nikotinových sáčků dětem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.