Kritické zdražování pohonných hmot pokračuje. Ceny porostou zřejmě i po Novém roce, upozorňuje ekonom

Čerpací stanice - Ilustrační snímek
Čerpací stanice – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2021

Během posledního týdne došlo k dalšímu výraznému zdražení pohonných hmot. Z dat společnosti CCS vyplývá, že cena nafty stoupla o 85 haléřů, cena benzínu pak v průměru o 65 haléřů. Podle renomovaného ekonoma by si lidé neměli dělat plané naděje, že jako obvykle dojde po novém roce k zastavení růstu cen a následnému zlevňování. "Že by po zimní sezóně muselo nutně dojít ke snížení cen pohonných hmot, to určitě není pravda. Spíše to vypadá, že vysoké ceny budou pokračovat i po novém roce," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Nárůsty cen na trhu s ropou se už výrazně projevují na cenách pohonných hmot, které budou i v následujících týdnech zdražovat. Vliv na to bude mít především poptávka po topné naftě, která přes zimu v některých domácnostech zajišťuje dostatek tepla a teplé vody. Mnozí spoléhají na to, že po novém roce se růst cen zarazí a následně začnou ceny klesat. Podle ekonoma se takový scénář ale odehrát vůbec nemusí.

"Ono to tak někdy bývá, že po zimní sezóně, když se sníží poptávka po topných olejích, tak v důsledku toho klesá i poptávka na ropném trhu, pak může docházet k tlumení cen. Nicméně to, že se to v minulosti stalo, neznamená, že se tak stane i příští rok. Ta situace na ropném trhu bude dominantně určována jinými faktory, než je zimní topná sezóna, takže vysoké ceny na čerpacích stanicích mohou pokračovat až do příští letní sezóny. Tam se pak ceny zvyšují v důsledku vyšší poptávky, kdy lidé odjíždějí na dovolené. Že by po zimní sezóně muselo nutně dojít ke snížení cen pohonných hmot, to určitě není pravda," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Faktory, které budou hrát v cenách pohonných hmot velkou roli, jsou jiné než roční období. "Bude záležet hlavně na tom, jak kartel OPEC a jeho spojenci, především tedy Rusko, budou dál tlumit těžbu. V tuto chvíli to vypadá, že vysoké ceny ropy mnohým zemím, které dodávají ropu na světové trhy, vyhovují a nebudou mít tendenci porušovat žádné dohody o tlumení těžby. Na druhou stranu už jsou tady země, které říkají, že jim ta dohoda nevyhovuje a chtěly by mít vlastní výrobu vyšší. To by mohl být zárodek toho, že i přes dohodu kartelu a spojenců se na trh může uvolnit více ropy. V tuto chvíli bych ale řekl, že nabídka bude tímto tlumená, že ta dohoda zatím drží a byť jsou náznaky, že některým zemím nevyhovuje, tak v následujících měsících ta dohoda ještě vydrží," popsal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

V posledních týdnech v Česku znovu sílí epidemie nemoci covid-19, nejsme ale jediným státem, kde dochází ke zhoršování epidemické situace. Je proto možné, že ceny na čerpacích stanicích ve výsledku ovlivní i lockdowny, jako k tomu došlo v loňském roce. Na to by ale ekonom vzhledem k proočkovanosti nedoporučoval spoléhat.

"Při současné produkci ropy a při současné vysoké poptávce ta nižší cena ropy nemusí nastat a spíše je možné, že pokoříme hranici 90 dolarů za barel, což by mělo za následek další růst cen na čerpacích stanicích. Samozřejmě existuje scénář, že globální ekonomiku znovu zasáhnou lockdowny a viděli jsme, jaké následky měly ty předchozí. Tehdy se poptávka po ropě propadla a vedlo to k destrukci cen na ropném trhu. V tuto chvíli to spíš vypadá, že díky očkování lockdowny nepřijdou, takže tento faktor se nakonec také nemusí ukázat jako ten rozhodující. Spíše to vypadá, že vysoké ceny budou pokračovat i po novém roce," dodal renomovaný ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.