Kromě energií peněženky provětrá i voda. V letošním roce za ni budeme platit více, říká ekonom. Poradil, jak na ní ušetřit

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 1. 2022

Zdražování bude jedním z hlavních témat roku 2022. Peněženky lidem provětrá placení účtů nejen za energie, ale například také za vodu. Ceny se v různých koutech republiky liší, někdo si připlatí méně, někdo více, avšak podle ekonoma Štěpána Křečka je určitě třeba se naučit s vodou šetřit, protože růst cen se nezastaví. "Určitě bude potřeba, abychom investovali do renovace vodovodních potrubí, v mnoha městech se v této oblasti dlouhá léta nic nedělalo, to nás dožene a investiční náklady pak bude potřeba zohledňovat v cenách vody," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V následujícím roce bude jedním z nejzásadnějších témat zdražování všeho možného, energií, pohonných hmot, některých potravin, ale také vody. Její ceny se budou lišit, výdaje domácností budou totiž stejně jako dosud záviset na tom, kde v České republice se nacházejí, zdražení ale pocítí v peněženkách všichni. Finanční expert vysvětlil, proč jsou ceny různé, kde jsou na tom lidé nejhůře a kde naopak nejlépe.

"Ceny vodného a stočného jsou odlišné v různých koutech České republiky, protože naše síť není centralizovaná, ale roztříštěná. Nicméně za vodu budeme skutečně v letošním roce platit více. Už máme první informace o tom, jak by se ty záležitosti měly vyvíjet. Například v Praze by cena vodného a stočného měla vzrůst o 6 procent, takže zhruba na úrovni inflace. V některých městech je vodné a stočné výrazně nižší než jinde. Nízká cena je například v Klatovech, kde lidé za metr krychlový zaplatí jen něco kolem 70 korun, což je výrazně jiná cena než třeba v Praze, kde lidé platí okolo 107 korun. V Brně je pak cena okolo 90 korun, takže rozdíly jsou opravdu velké. Nejvyšší ceny jsou v Semilech nebo v Nymburku, vysoká cena je i v Hradci Králové nebo v Táboře, kde ceny převyšují 110 korun za metr krychlový," popsal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz, o kolik voda podraží, kde je její odběr nejlevnější a kde naopak nejdražší.

Peněženky budou letos provětrány v mnoha směrech, a proto je dobré ušetřit tam, kde je to možné. Stejně jako existují způsoby, jak ušetřit na elektřině a plynu, existují možnosti, jak ušetřit za vodu a zároveň se kvůli tomu nijak výrazně neomezovat. Je třeba myslet na to, že ceny vody ještě mohou stoupat a zcela jistě zdražení pocítí časem obyvatelé oblastí, kde dlouho nebylo měněno vodovodní potrubí. Cena za jeho renovaci se totiž pak promítne do cen pro koncové odběratele.

"Určitě je potřeba, aby lidé vodu využívali efektivně. Lidé v rodinných domech mohou čerpat i dotace na program Dešťovka, je dobré, aby se efektivně vynakládalo i s dešťovou vodou, pak díky tomu můžeme mít menší odběr pitné vody. Zároveň je samozřejmě možné s vodou šetřit tím, že místo koupele si budeme dávat sprchu nebo třeba tím, že budeme volit úspornější programy na spotřebičích. Ekologické programy umí mýt nádobí nebo prát prádlo při v podstatě polovičním odběru vody. Je samozřejmě potřeba zvážit, zda je potřeba kupovat balenou vodu, která je výrazně dražší než kohoutková. V České republice je obecně kvalita vody velice vysoká, voda je pitná, takže myslím si, že mnoho lidí nemusí pracně domu donášet tu balenou. Maximálně stačí si třeba pořídit filtrovací konvici, která může kvalitu vody ještě zlepšovat. S vodou bychom opravdu šetřit měli, do budoucna může ta cena ještě dál stoupat. Určitě bude potřeba, abychom investovali do renovace vodovodních potrubí, v mnoha městech se v této oblasti dlouhá léta nic nedělalo, to nás dožene a investiční náklady pak bude potřeba zohledňovat v cenách vody. Takže ta cena může a bude dál narůstat," vysvětlil finanční expert pro ŽivotvČesku.cz, jak za vodu efektivně ušetřit.

Štěpán Křeček zdůraznil, že přestože spotřeba vody oproti předchozím rokům výrazně klesla, lidé za ni platí víc. Důvodem poklesu spotřeby vody bylo i zavedení stočného, které se do roku 1991 neúčtovalo. Ačkoliv se lidé naučili s vodou šetřit a nadále vymýšlejí způsoby, jak jí spotřebovat méně, průměrná cena, kterou za ni za rok zaplatí, se zvyšuje.

"Je zajímavé, jak se vyvíjí spotřeba vody v přepočtu na osobu. Ještě v roce 1989 byla průměrná spotřeba na osobu počítána jako 171 litrů a pak se to snižovalo s tím, že dnes je to kolem 90 litrů, takže lidé skutečně vodou začali šetřit a spotřebu máme výrazně menší, než jak to bývalo v minulosti. Šlo to ruku v ruce s tím, jak se cena vodného a stočného zvyšovala. V tom roce 1989 stočné vůbec nebylo účtováno, začalo se účtovat v roce 1991, kdy bylo 2,10. V předchozích letech se nepočítalo a v roce 1989 stálo vodné 1,90, takže náklady na osobu byly nízké, pohybovaly se kolem 120 korun za celý rok. S tím, jak pak narůstala cena vodného a stočného, začali lidé vodou šetřit a dnes se náklady na osobu pohybují okolo 3 000 korun, přestože lidé vody spotřebují méně," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.