Kvůli novým opatřením se rozjel černý trh s očkovacími certifikáty. Podvodníkům hrozí trest odnětí svobody, varuje právnička

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2021

Po středečním jednání vlády oznámil dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) nová opatření. Mezi ně patří například i to, že v restauracích a hospodách bude obsluha kontrolovat, zda má host negativní test na covid-19 či potvrzení o dokončeném očkování. Lidé, kteří jsou odpůrci vakcíny i takových opatření, zareagovali tím, že se na sociálních sítích začali shánět po falešném certifikátu. "Trestné je jak vystavení nepravdivé zprávy, tak i její použití," řekla pro ŽivotvČesku.cz právnička Dagmar Raupachová s tím, že v těchto případech hrozí i vězení.

Obchod s falešnými očkovacími certifikáty začal vzkvétat už před prázdninami, v té době byl takový dokument na darknetu k sehnání za zhruba tři tisíce korun. Nyní je poptávka z řad české veřejnosti znovu o něco větší, odpůrci očkování chtějí jeho koupí reagovat na nová protiepidemická opatření, především pak na to, že v restauraci či hospodě budou obsluhou kontrolováni.

Tuto cestu za svobodnějším životem volí hlavně lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat a odmítají se nechat pravidelně testovat. "Když se začnou zpřísňovat opatření, tak to vždy u části společnosti může vyvolat snahu je nějakým způsobem obejít. Proto vždy říkám, že je důležité, aby opatření byla rozumná, vyvážená a zároveň realizovatelná. Ten, kdo je vydává, by měl být důvěryhodný, protože důvěra je v těchto případech alfou i omegou každého opatření či zásahu," řekla pro ŽivotvČesku.cz právnička Dagmar Raupachová.

Samotným sháněním falešného certifikátu na internetu či vyhledáváním lidí, kteří by byli schopni ho zprostředkovat, se nikdo trestného činu nedopouští. "Co se týká různých nabídek či snah získat takové potvrzení na sociálních sítích, to by bylo postižitelné jen velice obtížně, protože u tohoto trestného činu příprava trestná není," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Raupachová. Jinak je to ale s jeho paděláním, vyhotovením a použitím.

"U vydání falešného potvrzení o očkování by se jednalo o trestný čin padělání a vyhotovení nepravdivé lékařské zprávy. Trestné je jak vystavení nepravdivé zprávy, tak i její použití. Upozorňuji, že trestné by bylo i samotné padělání, to znamená, že dotyčný nemusí být ani lékař, ale vyrobí si potvrzení sám. V těchto případech hrozí dokonce trest odnětí svobody až na dva roky," dodala renomovaná právnička pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.