Lidé jsou líní, ale nelze jim to vyčítat, říká Martin Maxa. Popsal spolehlivý recept na tělo ve formě

Umělec Martin Maxa
Umělec Martin Maxa
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2021

Zpěvák Martin Maxa se může v 60 letech pyšnit formou, jakou by mu i výrazně mladší muži mohli závidět. Recept k dosažení vypracovaného těla je podle něj jednoduchý, ale v dnešní době se těžko odolává lenosti a lidé zapomínají na skromnost. "Svatý grál spočívá ve střídmosti. Problém je, že dneska lidé strašně jedí, subkultura kuchaření zachvátila celý svět a všichni tomu naprosto propadli," řekl Martin Maxa pro ŽivotvČesku.cz.

Martin Maxa se už dlouhá léta udržuje v neuvěřitelné formě. Ani jako šedesátník na svém těle a potažmo zdraví nepřestává pracovat a má za to, že cesta k pěkné postavě spočívá v jednoduchých záležitostech. Od těch jsou ale lidé odrazováni chutí k jídlu a vlastní leností, která je ovšem přirozenou vlastností, jíž nelze komukoliv vyčítat. Přesto se oblíbený zpěvák a herec podělil o recept, který bude při hubnutí a formování těla fungovat zaručeně pro všechny.

"Je to v podstatě úplně jednoduché, svatý grál spočívá ve střídmosti. Problém je, že dneska lidé strašně jedí, subkultura kuchaření zachvátila celý svět a všichni tomu naprosto propadli. Lidé v podstatě neřeší nic jiného než jídlo a přejídají se. Myslím si, že kalorické příjmy jsou často vysoko nad limitem. Ve stravování je třeba skromnost a hlídat si vyvážení, to je asi to jediné. Není potřeba nic složitého, jen si zhruba spočítat energetický příjem a složení živin. Kdyby tohle lidé dělali, nepřiberou ani deko. Druhá věc je pohyb. Aby tělo »nezrezivělo«, je třeba ho neustále protahovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz svalnatý Martin Maxa.

Posilovny byly ještě donedávna zavřené a řada výzkumů prokázala, že lidé během pandemie přibírali. Efektivně cvičit se dá efektivně ale i doma, to vyžaduje jistou sebekontrolu a vůli se k pohybu odhodlat. Podle Martina Maxy je třeba odbourat přirozenou lenost a naučit se žít skromněji.

"Já posiluji pouze doma, v posilovně jsem nebyl dobrých 15 let. Jsem přeci jen starší člověk, takže netrénuji s žádnými těžkými činkami, nepoužívám těžké váhy, v podstatě jen sestavu prostocviků a cvičím pouze a jen doma. Je to otázka lenosti, lidé jsou většinou líní, ale já bych jim to nevyčítal, je to přirozenost. Donutit se k tomu něco každý den udělat je těžké, i já s tím občas bojuji a ke cvičení se dokopávám. Není to tak, že bych ráno vyskočil plný entusiasmu z toho, že mě čeká 2000 dřepů. Jde o to mít sebe samotného pod kontrolou a žít trochu asketický způsob života, to lidé dnes moc neumí. V době korporátních vymožeností, kdy je všechno na dosah a všechno se jim nabízí, na tohle zapomínají. Skromnost je přitom v běžném životě velmi důležitá," dodal hudebník Martin Maxa pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.