Manželka Juraje Jakubiska popsala poslední minuty života slavného režiséra. Srdce mu dotlouklo v sanitce

Juraj jakubisko a manželka Deana
Juraj jakubisko a manželka Deana
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 2. 2023

Filmový svět se ponořil do smutku. Ve věku 84 let zemřel Juraj Jakubisko, a to v pátek ve večerních hodinách v Praze, kde dlouhodobě žil. Naposledy vydechnout měl podle všeho slavný režisér v sanitce, jak uvedla jeho manželka Deana Jakubisková (64). Pro ŽivotvČesku.cz uznale promluvil Zdeněk Troška (69), kterého překvapilo, že se Jakubisko dokázal dožít úctyhodného věku s transplantovaným srdcem.

Smrt legendárního režiséra měla nastat během převozu. S informací přišel portál Blesk.cz. "Jela jsem za sanitkou taxíkem. Když jsme dojeli do IKEM, Juraj už nedýchal. Vypadal ale uvolněně a pokojně," popsala režisérova manželka Deana Jakubisková s tím, že důvodem, proč záchranku volala, byla režisérova nevolnost.

"Nemohla jsem Jurajka držet za ruku, když odcházel, ale v IKEM mě s ním nechali hodinku samotnou, mohla jsem se rozloučit. Měl hladkou tvář jako chlapec, vypadal tak vyrovnaně. Naše láska trvala čtyřicet let a z toho třicet osm jsme byli manželé. Zase se sejdeme," dodala manželka Juraje Jakubiska pro webový portál.

Jakubisko si za pět desítek let trvající kariéru vysloužil řadu ocenění - titul nejlepší slovenský režisér 20. století či Českého lva za dlouholetý umělecký přínos kinematografii. Zajímavou stopu také zanechal ve výtvarném umění.

"Budu na něj vzpomínat jen v dobrém, protože to byl kumštýř s velkým »K«. Obdivoval jsem jeho úžasnou výtvarnou činnost a návrhy, které si dělal k filmům, byly nádherné, a to bylo už umění. Byl obdařen neuvěřitelnou fantazií a představivostí a je neuvěřitelné, že s transplantovaným srdcem, což podstoupil v roce 2012 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny, dokázal žít tak dlouho," řekl uznale pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Troška.

Se svým prvním celovečerním filmem Kristove roky debutoval absolvent pražské FAMU v roce 1967. Filmy Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni a Dovidenia v pekle, priatelia, plné poezie, metafor a symbolů, jimiž se vracel do rodné východoslovenské krajiny a k tamějším lidem, normalizátoři v komunistickém Československu zakázali.

Jakubisko, jenž chtěl být původně výtvarníkem a kameramanem, pak mohl točit jen dokumenty. Na plátna kin se vrátil až v roce 1979 filmem Postav dom, zasaď strom, o rok později natočil slavný třídílný televizní film Nevěra po slovensky.

Zpracování legendy o čachtické paní Bathory, které se s rozpočtem asi 350 milionů korun zařadilo k nejnákladnějším filmům v ČR i ve střední Evropě, vyneslo Jakubiskovi Českého lva za nejlepší výtvarný počin, snímek se stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 2008.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.