Matka chlapečka ze strakonického babyboxu chce dítě zpět. Advokátka uvedla, jaké má šance

Ludvik Hess je zakladatel babyboxů
Ludvik Hess je zakladatel babyboxů
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 3. 2021

Pouto mezi matkou a dítětem dokáže být silnější než cokoli jiného. Ve čtvrtek 18. března bylo nalezeno v babyboxu strakonické nemocnice miminko. Postaral se o něj zdravotnický personál dětského oddělení. Chlapeček dostal jméno Tomáš po řediteli nemocnice Tomášovi Fialovi. Jenže případ pokračuje, protože se o dítě přihlásila údajně biologická matka, která ho chce zpět. "Pokud bych byla právním zástupcem matky, tak bych jí určitě byla schopná doporučit kroky, jaké má udělat, aby zvýšila šance, že se jí miminko vrátí, uvedla advokátka Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz.

Žena, která se o chlapečka přihlásila, podle dostupných informací řešila tíživou životní situaci a nevěděla, co má dělat. Nakonec se rozhodla odložit čtyřměsíční miminko do babyboxu nemocnice ve Strakonicích, který v prostorách zdravotnického zařízení vznikl v roce 2009. Tomášek je třetím miminkem, které bylo do tamní klimatizované schránky pro opuštěné děti odloženo.

Ale jeho příběh pokračuje tím, že údajně biologická matka kontaktovala dětské oddělení nemocnice a chce syna zpátky. "Matky jsou nevyrovnané a činí kroky, které jsou ovlivněny hormonálními hladinami a podobně či společenskými, sociálními problémy. O tom, že se matka dítěte ozvala, jsem slyšel," vyjádřil se před pár dny pro ŽivotvČesku.cz zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Situace není úplně jednoduchá, ale šance matky na získání kojence zpět do péče, zůstávají vysoké hned z několika důvodů. "Je to krátká doba, určitě se ještě nestihly podnikat s chlapečkem žádné právní kroky. Když se prokáže, že žena je jeho matka, což lze udělat genetickými testy, tak ho dostane zpátky. Patrně bude v hledáčku opatrovníka OSPODu, Orgánu sociálně-právní ochrany dětí, který ji bude sledovat. Ale jinak asi není důvod, proč by dítě nedostala zpátky. Myslím si, že to není úplně běžný případ. Určitě neexistuje speciální ustanovení na takové situace. Procesní předpisy jsou poměrně obecné právě proto, aby se dokázaly použít i pro nestandardní případy. Jsem názoru, že by to nemuselo být složité. Všichni psychologové vědí, že pro dítě je nezbytné třeba, pro jeho zdárný vývoj, aby bylo s matkou," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz k případu odloženého miminka Daniela Kovářová, advokátka specializující se na právo rodiny, která od května 2009 do července 2010 zastávala funkci ministryně spravedlnosti v úřednické vládě Jana Fischera.

"Pokud bych byla právním zástupcem matky, tak bych jí určitě byla schopná doporučit kroky, jaké má udělat, aby zvýšila šance, že se jí miminko vrátí. Měla by vyhledat specializovaného rodinného advokáta, Unie rodinných advokátů má právníky po celé republice, stačí se podívat na jejich webové stránky – tam lze nalézt kontakty, místa i sídla jednotlivých právních zástupců. Matka chlapečka mohla jednat pod vlivem poporodních psychických souvislostí, různých afektů přechodného rázu, mohla řešit přechodně nepříjemnou sociální a rodinnou situaci. Vše by se dalo důkazy zajistit. V každém případě by měla spolupracovat s Orgánem sociálně-právní ochrany dětí, který to bude zajímat. Měla by spolupracovat na zjišťování informací, vyhledávání a vysvětlování. Budu držet palce, snad to dobře dopadne," dodala pro ŽivotvČesku.cz Daniela Kovářová oceněná v roce 2016 jako Právník roku pro obor rodinného práva.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.