Matka na pervitinu Alena G. zavraždila nůžkami svou dceru (†3), tělo schovala do pračky: IQ má 87, je manipulativní a lživá, uvedl psycholog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2020

Třiadvacetiletá žena Alena G, která podle obžaloby loni v srpnu v Přerově pod vlivem drog brutálně zavraždila svou tříletou dceru, si byla podle znalců, kteří se zabývali její psychikou, vědoma svého jednání. Droga pervitin sice dezorganizovala její myšlení a chování, vzápětí po činu však byla schopna reálné reflexe, uvedl ve středu u soudu znalec. Svědčí o tom především slova, která uvedla krátce po vraždě. Otázka její příčetnosti byla zásadní pro to, aby se případ dostal před olomoucký soud. Ten se případem označovaným kriminalisty za nejotřesnější v jejich praxi zabývá od pondělí, rozsudek dnes nepadne.

Žena byla na pervitinu závislá od 16 let. Poté kvůli těhotenství začala abstinovat. Půl roku před brutální vraždou svého dítěte se ale opět k droze vrátila. Pod vlivem byla i v osudný den, účinek pervitinu se projevil i jejím chaotickým jednáním po vraždě, kdy běhala polonahá po domech a křičela. Podle svědků řekla pro znalce klíčovou větu, že "udělala píčovinu". "Uvědomuje si, že udělala něco zavrženíhodného, nejde o jednání osoby, která by v dané chvíli trpěla akutní poruchou. Osoba reálně trpící psychózou to nedokáže takto přiléhavě interpretovat. Byla schopna vymezit, že její jednání je nežádoucí," uvedl znalec Tomáš Novák, kterého citovala agentura ČTK.

Další chování obžalované, kdy křičela a demolovala sanitku, byla podle něj její reakcí na vývoj situace. "Drogu užila vědomě, dobrovolně, záměrně a cíleně se znalostí účinku látky na svůj organismus. Narušení rozpoznávacích a ovládacích schopností vzniklo pravděpodobně krátce před spácháním trestného činu a kulminovalo až po jeho spáchání a v relativně krátkém čase odeznělo," dodal znalec.

Klinický psycholog označil obžalovanou s IQ 87 za manipulativní a lživou a kvůli masivním nedostatkům v sociální přizpůsobivosti je z jeho pohledu resocializace beznadějná. Obhájce jej však označil za podjatého a žádá nový revizní posudek.

U soudu dnes vypovídal také muž, který s obžalovanou strávil osudnou noc. "Nic nenasvědčovalo tomu, že by jí mohla ublížit," uvedl. Po hodině mu prý začaly chodit zprávy, kde je malá. Popřel však, že šlo o jeho drogy. Proč se ho poté známí ptali, co jí to dal "za sračku", že skončila v Kroměříži, však nedokázal vysvětlit. "Byl to jeho pervitin, lže. Byla jsem z toho zmatená, prosila jsem, aby mi pomohl ze z toho stavu dostat. Jen se na mě díval. Kdyby mi tu dávku nedal, mám tu malou stále v náručí," vypověděla dnes obžalovaná.

Tragédie se stala loni 14. srpna v jednom z přerovských bytů. Žena podle obžaloby dítěti nejprve zasadila desítky ran pěstí, poté dívenku rdousila rukama a škrtila kabelem. Nakonec ji ubodala nůžkami a tělíčko schovala do pračky. Podle znalkyně bylo dítě vystaveno enormnímu násilí, které za 45 let praxe nezažila. Ženě hrozí až výjimečný trest.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.