Měření protilátek, jako to udělala Vivien Babišová, není cesta. Potřebujeme očkovat, říká Petr Smejkal

Vivien Babišová s otcem
Vivien Babišová s otcem
Foto: Jakub Poláček (Blesk) / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2021

Dcera premiéra Andreje Babiše (66) měla jít na očkování proti koronaviru, ale rozmluvili jí to lékaři. Zjistili, že Vivien Babišová (20) má v těle vysokou hladinu protilátek. Část veřejnosti začala přemýšlet, zda je očkování vhodné podstoupit, když hladinu protilátek neznají. Infektolog Petr Smejkal nepovažuje za vhodné, aby si lidé protilátky před očkováním měřili. "Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace a vysvětlil, proč je dobře, že Česko se nevydalo stejnou cestou jako Rakousko a hladinu protilátek při posuzování bezinfekčnosti neuznává.

Sousední Rakousko uznává protilátky jako ukazatel bezinfekčnosti a alternativu k očkování. Země od 19. května zavedla pravidlo, že kdo chce jít například do restaurace, může předložit kromě negativního testu, potvrzení o očkování či o prodělání nemoci covid-19 také pozitivní výsledek testu na protilátky. Test platí po dobu tří měsíců.

V Česku podobné téma otevřela mimo jiné manželka premiéra Andreje Babiše, když vysvětlovala, proč její dcera Vivien nemohla podstoupit vakcinaci.

"Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže. Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což jsme byli všichni překvapení. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí vůbec nebylo," řekla Monika Babišová pro Blesk.cz a dodala, že za měsíc bude nutné u Vivien hladinu protilátek překontrolovat. Někteří odborníci říkají, že rodina českého premiéra postupovala dobře. Další experti ale uznávaní protilátek odmítají. Takový hlas zastává také infektolog Petr Smejkal.

"Touto cestou bych se nevydával. To vede k tomu, že lidé si každý měsíc nabírají protilátky a oddalují očkování. Jediným řešením je co největší proočkovanost populace. Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup. Je důležité si také uvědomit, že prodělaný covid nechrání úplně proti jiným variantám. Když se prodělá například tzv. varianta britská, tak získané protilátky proti například variantě delta chrání pouze z poloviny. Vyšla studie v odborném magazínu JAMA, že očkování značně zvýší robustní imunitu po prodělaném covidu,"uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace s tím, že měření protilátek v Česku komplikuje i to, že každý člověk je jiný a nejsou standardizované laboratoře.

"Spousta lidí mi psalo, proč protilátky neuznáváme. Je to z mnoha důvodů. Jejich dynamika v každém lidském organismu je trochu jiná, všechny laboratoře by musely být standardizované. Nikde na světě není stanovena shoda, jaká hladina a na jak dlouho jsou protilátky bezpečné. Opravdu neznám žádnou studii, která by to říkala," vysvětlil Petr Smejkal s tím, že nutné je hlavně očkovat.

"Lidé se možná bojí, že budou mít větší nežádoucí účinky, že jsou nějak chráněni a budou mít více nežádoucích účinků, když se brzy nechají naočkovat. Americká CDC (Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí) říká, že když po prodělání covidu končí izolace, už se jděte očkovat. Neříkám, že je to úplně hloupost, ale strašně těžko se pak odhaduje, kdy se tedy člověk má očkovat. Potřebujeme jednoduché sdělení - to zní, že můžete se nechat očkovat po prodělaném covidu, nemá smysl si kvůli tomu měřit protilátky, to očkování vám poskytne robustní ochranu," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, o kterém se uvažovalo také v souvislosti s možným nástupem do funkce ministra zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.