Mezi novou a starou vládou nevidím žádný rozdíl. Je to absurdistán, říká k řešení covidové krize právník Jindřich Rajchl

Právník Jindřich Rajchl
Právník Jindřich Rajchl
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2022

Dlouhodobě kritizoval přístup vlády Andreje Babiše (67) k řešení koronavirové krize. Kabinet Petra Fialy (57) ho nepřesvědčil, že současné kroky povedou k ukončení krize a k návratu do standardního právního prostředí. Právník Jindřich Rajchl je přesvědčen, že kvůli boji s koronavirem je v Česku pošlapáno právo. "Já byl k nové vládě skeptický, věděl jsem, že ty sliby, které jsou dávané před volbami, že nebudou dodrženy," řekl právník pro ŽivotvČesku.cz.

Pane doktore, v jaké fázi boje s koronavirem se Česká republiky nachází, když byste měl situaci popsat z právního hlediska?

Právní situace je dost tristní, ve jménu covidu se přijímají opatření a zákony, které porušují veškeré principy demokratického právního státu, jsou také často v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Problematické je také to, že celá řada práv, která lidé mají, tak nejsou schopni se jich domoci, protože policie, státní zastupitelství a soudy nekonají, případně jednají příliš pomalu. Viděli jsme, jak tady pan ministr Petr Arenberger spáchal trestný čin, když uvedl, že ví, že jeho opatření je v rozporu se zákonem, ale že ho stejně zavede. To je učebnicový příklad zneužívání pravomoci úřední osoby. Policie neudělala nic. Pak tady pan ministr Vlastimil Válek řekne, že kdo se nenaočkuje, tak zemře, to je podle mě šíření poplašné zprávy, zase se nestalo nic. Je tady celá řada dalších situací, kdy není možné se domoci svých práv, ve jménu covidu je dnes možné absolutně vše.

Vláda ve středu zrušila vyhlášku o povinném očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny. Zároveň schválila, že platnost pandemického zákona nebude časově omezena, přičemž původní návrh ministerstva počítal s tím, že významná část zákona bude platit do 31. srpna 2023. Vám se postup kabinetu Petra Fialy nelíbí, že?

Já byl k nové vládě skeptický, věděl jsem, že ty sliby, které jsou dávané před volbami, že nebudou dodrženy. Pořád se jede jedna linka, odmítání se potkat s odborníky, kteří mají jiný názor, děje se tady neustálé opakování stejných chyb, stejné strategie, která nás nikam nedovedla a nedovede. Z tohoto pohledu u nové vlády nevidím žádný rozdíl a žádnou pozitivní změnu. Dnes si dokonce myslím, že například pan ministr vnitra Rakušan v mnoha věcech předčil pana ministra Hamáčka, vymýšlí se tady nějaký zákon na boj s dezinformacemi (17. prosince po jmenování vlády ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že boj s dezinformacemi považuje za jednu z priorit, pozn. red.), přemýšlí se nad zpřísňováním pokut, mně přijde, že rozum zůstal před branami ministerstva vnitra.

Ministr vnitra Víta Rakušan prosazoval, aby policisté a hasiči byli povinně očkovaní, to smetli ze stolu premiér a ministr zdravotnictví. Boj s dezinformacemi je ale trendem v celé Evropské unii...

V rámci připravovaného zákona o dezinformacích by měli být stíháni trestněprávními sankcemi šiřitelé tzv. dezinformací. Já to považuji za naprostou šílenost, zejména když se na to podíváme optikou, co se tady říkalo před půl rokem. To, co tehdy bylo označeno za dezinformace, je najednou pravda. Lidé, kteří tehdy říkali, že se tady bude uvažovat o třetí a čtvrté dávce, lidé, kteří říkali, že neočkovaným bude hrozit, že přijdou o práci, tak ti všichni lidé by patrně mohli být trestně stíháni a možná by dostali trest odnětí svobody... Dnes vidíme, že ti lidé ale měli pravdu. Zákon o dezinformacích je podle mě »orwellovský« zákon, kdy vznikne asi nějaké »ministerstvo pravdy«, které bude určovat, co je pravda a co je dezinformace. Já se takových věcí vždy bál, považuji to za nástroj totality a cenzury. Toto je cesta špatným směrem, pan Rakušan podle mě ukazuje, že na funkci nestačí.

Dalším kontroverzním krokem je návrh na tzv. pracovní karanténu, kdy by do práce chodili lidé, kteří mají pozitivní test na covid. Dříve platila přísná karanténa a izolace, nyní chce ministr zdravotnictví posílat lidi do práce i s omikronem. Ministerstvo ale pořád nespecifikovalo přesná pravidla pro pracovní karanténu. Je to vůbec ze zákona možné?

Je to »absurdistán«. Je to možná v rozporu se zákonem o šíření nakažlivých nemocí, je to ale hlavně v rozporu se zdravým rozumem. Každý normální člověk přeci musí vidět, že toto je na úrovni tvrzení, že země je placatá. Oni ví, že omikron se tady rozšíří, že to bude mít každý druhý, kdyby ti lidé zůstali všichni v karanténě, tak tady zkolabují podniky a státní instituce, všichni budou doma, na základě toho vláda přichází s úlitbou a říká, že zavede pracovní karanténu. To je absolutní nesmysl. Jediný rozumný přístup je ten, aby se vláda začala k omikronu chovat jako ke chřipce. Komu je špatně, ať zůstane doma, ale dělat tady masivní testování a zavádět pracovní karantény nemá smysl, nemá to racionální základ, toto jen dokazuje, jak je dnes ta situace absurdní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.