Miloš Zeman by vetoval zákon umožňující manželství stejnopohlavních párů. Andor Šándor vzkazuje na Hrad: Platí daně? Mají mít stejná práva

Registrované partnerství - Ilustrační snímek
Registrované partnerství – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2022

Dosluhující prezident Miloš Zeman (77) není pro to, aby stejnopohlavní páry mohly uzavírat manželství. Zákon, který to umožnil, by vetoval, uvedl po jednání s maďarskou prezidentkou Katalinou Novákovou (44). Zdůvodnil to tím, že nejen z jazykového hlediska slovo manželství implikuje svazek muže a ženy. Prezident by naopak podpořil ústavní novelu, která by definovala manželství jako svazek muže a ženy. Politický komentátor a generál v záloze Andor Šándor (64) s postojem hlavy státu nesouhlasí. "Vetovat takový zákon není podle mě správný postoj, protože stejnopohlavní páry mají stejné povinnosti jako heterosexuálové, tak by měly mít i stejná práva," vzkázal na Hrad.

Novelu občanského zákoníku, která by umožnila manželství stejnopohlavních párů, dnes obdržela Sněmovna. Podepsalo ji po jednom poslanci z klubů STAN, TOP 09, Pirátů, ODS a ANO. "Chtěl bych oznámit, že pokud takový zákon opravdu dostanu na stůl, budu ho vetovat," uvedl prezident. Stejnopohlavním párům podle něj náleží všechny výhody v rámci registrovaného partnerství. "Ale rodina je svazek muže a ženy. Tečka," doplnil Miloš Zeman.

"Přiznám se, že to není obor, kterému bych se věnoval, ale umím si představit, že stejnopohlavní páry budou mít stejná práva jako heterosexuálové - kodifikovaná zákonem, akorát si myslím, že dvě různé věci z jistého pohledu by se neměly jmenovat stejně. Cítím to tak, jsem heterosexuál, ale nemyslím si o stejnopohlavních párech nic špatného. Jestli tito lidé platí daně, podílí se na řízení společnosti a podobně, tak mají mít stejná práva. Nemohou být diskriminováni tím, že část společnosti si něco myslí a kvůli tomu to oni mít nebudou. To si myslím, že je nefér," přiblížil svůj pohled Andor Šándor ohledně toho, jak vnímá novelu občanského zákoníku.

"Cítím to jako dvě různé věci, tedy svazek mezi ženou a mužem nevnímám identický z hlediska toho přírodního, přirozeného pohledu jako svazek muže a muže nebo ženy a ženy, tak bych to jen z tohoto pohledu nazýval jinak. Ale jsem přesvědčen, že mají stejnopohlavní páry mít zajištěno zákonem to samé, co heterosexuální lidé. Vetovat takový zákon není podle mě správný postoj, protože homosexuálové mají stejné povinnosti jako heterosexuálové, tak by měli mít i stejná práva," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz zkušený politický komentátor.

Dalším argumentem podle Miloše Zemana je, že pojem »rodina« je odvozený od slova »rodit«. "Zatím jsem si nevšiml, že by ve stejnopohlavních párech k rození dětí docházelo. Já jsem, třebaže jsem počítal velmi pečlivě, zatím zjistil pohlaví pouze dvě. A u toho zřejmě do konce svého života zůstanu," dodal prezident a ohradil se tak proti »genderovému tvrzení, že je u nás 90 pohlaví«.

Manželé stejného pohlaví by měli podle předlohy stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.