Ministr Jan Lipavský navštívil Ukrajinu. Expremiér Jiří Paroubek se do něj kriticky pustil, promluvil o něm jako o člověku bez zkušeností

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2022

Při své cestě na Ukrajinu dnes český ministr zahraničí Jan Lipavský (37) navštívil město Irpiň a leteckou základnu Hostomel, kde měl mimo jiné možnost prohlédnout si zničený letoun An-225 Mrija. Obě místa byla na počátku ruské invaze dějištěm prudkých bojů, při nichž se ruská vojska snažila probít do ukrajinského hlavního města Kyjeva. Pro ŽivotvČesku.cz vyslovil na jméno ministra zahraničí kritiku Jiří Paroubek (69), který se domnívá, že jeho úlohou by měla být snaha v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie o klid zbraní na Ukrajině.

Ruští vojáci první den invaze 24. února podnikli výsadek na základnu Hostomel, který měl zabezpečit rychlý nástup vojsk určených k obsazení Kyjeva. Tento plán však překazily ukrajinské speciální jednotky, které Rusy odrazily a v kritický okamžik války tak zpomalily ruský postup na hlavní město.

Lipavský si spolu s rakouským kolegou Alexanderem Schallenbergem (53) prohlédl základnu, která utrpěla značné škody. Stopy bojů jsou stále patrné na každém kroku, včetně rozbitých oken, ohořelých či pobořených zdí domů a všudypřítomných sutin. V přísně střežené části areálu je vidět zničený největší nákladní letoun světa Antonov An-225 Mrija.

"Doufám, že české předsednictví v Radě Evropské unie by mohlo být využito, aby konflikt na Ukrajině byl uzavřen. Pokud budu ale upřímný, nemáme k tomu dobré předpoklady, protože vztahy s Ruskem jsou spíše záporné. Je tedy těžké očekávat třeba od člověka bez zkušeností, jakým je ministr Lipavský, že by se takové myšlenky zhostil, že je potřeba konflikt uzavřít a nastolit nějaké mírové řešení, aby se tam neválčilo opět za čtrnáct dnů, za rok, za pět let a podobně. Je zřejmé, že není síla, která by Rusko vytlačila ze zabraných území. Nemyslím si ale, že je to věc, která by se nedala řešit, ale měla by tady být vůle od evropských elit, protože pokud by k tomu došlo a konflikt byl uzavřen, ceny komodit, jako je plyn, ropa, pšenice, by začaly klesat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Po odchodu ruských vojáků z Kyjevské oblasti a po nálezu stovek těl ukrajinských civilistů se Irpiň spolu s městy Borodjanka a Buča stala symbolem válečných zločinů, z nichž Ukrajina viní Rusko. Moskva tato obvinění popírá.

"Ty pocity jsou strašné, vidět to naživo," řekl novinářům Lipavský. Podle starosty města Oleksandra Markušyna, který ho doprovázel, je polovina budov ve dříve stotisícovém městě zničená nebo poškozená. Na 75.000 obyvatel se po předchozí takřka úplné evakuaci do Irpině vrátilo. Podle starosty je nyní nejdůležitější stihnout do zimy základní opravy, především zničených střech a oken.

Lipavský a Schallenberg dorazili do Kyjeva dnes ráno. Na programu mají jednání se svým ukrajinským protějškem Dmytro Kulebou, přijmout by je měl také prezident Volodymyr Zelenskyj.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.