Ministr Marian Jurečka chce motivovat přilepšením důchodce, aby nadále pracovali. Expert promluvil o kroku ke stabilizaci

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2022

Česká správa sociálního zabezpečení čelí náporu lidí kvůli předčasným důchodům. Zájem vzrostl po polovině října po zveřejnění informace, že výpočet předčasné penze je navzdory trvalému krácení letos vyšší, než by byl řádný důchod příští rok. Prostředkem, který by situaci mohl změnit a občany v důchodovém věku motivovat k tomu, aby v zaměstnání zůstávali déle, by mohla být důchodová novela ministerstva práce a životního prostředí. Podle ní by se zaměstnancům v seniorském věku snížil odvod na důchodové pojištění na nulu. O tom, že se jedná o velký krok a zásah do systému, promluvil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička.

O plánu ministra Mariana Jurečky přilepšit pracujícím důchodcům dnes informoval deník Právo a následně server Novinky.cz. Hlavním důvodem je prý motivovat občany, aby neodcházeli do důchodu nebo předčasného důchodu dříve, než je nutné.

"Vycházíme přitom z předpokladu stejného počtu pracujících důchodců jako v současné době. Tento motivační prvek by se však na druhé straně měl projevit v nárůstu počtu pracujících důchodců na trhu práce, tím i ve zvýšení odvodů od zaměstnavatele a ve větším výběru na dani z příjmů," řekl pro zmíněný deník mluvčí ministerstva Jakub Augusta.

Nyní činí odvod na důchodové pojištění 6,5 procenta z hrubé mzdy. V případě jeho zrušení by si senioři mohli vydělat o několik set až tisíc korun více. Prvotní náklady na dané opatření by se pak mohly podle MPSV pohybovat v rozmezí 4 až 4,5 miliardy korun ročně.

Novela by navíc mohla ulevit správě sociálního zabezpečení, která je v posledních týdnech doslova zahlcena novými žádostmi občanů o odchod do předčasného důchodu.

"Mimořádné valorizace zapříčinily skutečnost, že ten, kdo požádá o předčasný důchod ještě letos, tak i za předpokladu trvalého krácení důchodu je pro něj výpočet výhodnější, než kdyby požádal až příští rok," uvedla před poslanci náměstkyně ministra Iva Merhautová.

O předčasný důchod ročně žádá podle informací ministerstva práce a sociálních věcí 25.000 až 30.000 lidí. Jen v říjnu to bylo podle ředitele ČSSZ Františka Boháčka 17.195 žádostí. "Není to úplně obvyklé, že předčasný důchod je výhodnější než důchod řádný. Letos nastala mimořádná věc, že je o hodně výhodnější," sdělil.

K velkému zájmu lidí o odchod do předčasného důchodu a k plánované novele ministerstva práce a sociálních věcí, která by měla podmínky starších zaměstnanců upravit, se vyjádřil i oslovený ekonom Petr Studnička.

"Očividně se jedná o reakci na letošní rok, kdy byly důchody již třikrát valorizované, a to v lednu, červnu a naposledy v září, mnoho lidí tak odchází do předčasného důchodu. Správa sociálního zabezpečení je pod obrovským náporem. Zvýhodnění pracujících seniorů je určitý krok ke stabilizaci, ale každopádně by se jednalo o velký zásah do celého systému," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz na dotaz ekonomický expert.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.