Ministři, kteří neumí anglicky, musí okamžitě na doučování. Odborník řekl, co by Stanjuru a Černochovou čekalo v soukromém sektoru

Petr Horník / Právo / Profimedia
Ministři Jana Černochová a Zbyněk Stanjura
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 3. 1. 2022

Ministryně obrany Jana Černochová (48), ministr financí Zbyněk Stanjura (57) či ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (40) přiznali, že nevládnou angličtinou natolik, aby mohli vést oficiální jednání. "Celkovou kvalifikaci to snižuje o padesát procent," uvedl pro ŽivotvČesku.cz firemní sociolog Vojtěch Bednář, který se stará o nábory a vedení zaměstnanců.

Členka Babišovy vlády Alena Schillerová (57) proslula tím, že na dotazy zahraničích novinářů odpovídala We will see (v překladu uvidíme). To ukázalo na značnou jazykovou nevybavenost, ministryni financí kritizovali i členové tehdejší opozice.

Stejný problém ale mají také ministři ve vládě Petra Fialy (57). Na slabou znalost anglického jazyka některých představitelů upozornily Hospodářské noviny. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že se domluví pouze na dovolené. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) sdělila, že se domluví polsky. Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že se domluví německy a na své angličtině pracuje. Tlumočníka bude potřebovat i ministr kultury Martin Baxa (ODS).

"Mohou to omlouvat, jak chtějí, ale je to velký průšvih. V momentě, kdy máte člověka, který nese zodpovědnost, tak ten člověk musí vykazovat vysokou komunikační kompetenci, v momentě, kdy ji nevykazuje, tak je v obrovské nevýhodě vůči partnerům, které na jednání potká," sdělil pro ŽivotvČesku.cz firemní sociolog Vojtěch Bednář, který firmám pomáhá vést, motivovat a hodnotit zaměstnance. Podle něj je zásadním problémem, že skutečná politika a ta nejdůležitější rozhodnutí se dělají v momentě, kdy se oficiální jednání ukončí a novináři vypnou kamery a mikrofony.

"Naši ministři mohou dnes říkat, že budou mít tlumočníky, jenže už se nedomluví u kávy, nedomluví se u chlebíčků, nedomluví se tam, kde se dělá ta skutečná politika, to je ohromný problém. Je to jedna ze základních kompetenčních věcí, kterou po zaměstnanci chcete, podle mě to snižuje celkovou kvalifikaci o padesát procent. Pokud by ten člověk byl opravdu špičkový, tedy ten ministr má všechny ostatní kvality naprosto v pořádku, pouze nemá jazykovou kompetenci, tak řešení je takové, že v momentě, kdy je oznámeno jeho jmenování do funkce, tak se nelituje prostředků a času a pořídí se nejlepší učitel a jede se intenzivní kurz," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář, který soukromým firmám pomáhá s rozvojem jejich zaměstnanců.

Bývalý premiér Andrej Babiš (67) byl často zesměšňován pro svou češtinu, do které mu přiskakovala slovenská slovíčka. Jenže předseda hnutí ANO mluví anglicky, francouzsky, německy a rusky. V minulosti ostře kritizoval tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku, který angličtinu neovládal. Andrej Babiš právě zdůrazňoval, že Sobotka není schopen se zahraničními partnery nic vyjednat, protože dohody a spojenectví vznikají až v zákulisí evropských summitů. "Je to snad jediný evropský premiér, který neumí anglicky; a to už zvládá i moje vnučka. Ten člověk nikdy nepostavil ani psí boudu," řekl v roce 2017 Babiš o Sobotkovi.

S tímto názorem se shoduje také Vojtěch Bednář, který připomněl, že mnohdy nestačí pouze rozumět slovům, ale je nutné chápat i ducha a specifika cizí kultury. Teprve pak se strohá jednání posouvají do roviny, ve které se z disktujících stávají partneři, kteří chtějí problémy řešit společně. "Znáte jistě telefony Nokia, to byla špička, pak společnost koupil Microsoft. Dnes Nokia zase existuje pod původním majitelem, ale je to nějaká 250. značka mezi záplavou čínských značek a jiných. Bývaly doby, kdy ty telefony byly špička. Jedním z důvodů, proč došlo k propadu, je to, že manažeři Microsoftu počítali s tím, že ve Finsku si vystačí s angličtinou, tím pádem nerozuměli Finům, nechápali jejich kulturu, nechápali, že většina věcí se řeší v sauně, nerozuměli Finům v ničem a Nokia byla téměř zničena. Naši ministři dnes říkají, že využijí překladatele, já říkám, že to nestačí," zakončil pro ŽivotvČesku.cz expert na nabírání zaměstnanců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu