Monika Marešová si zlepšuje kondici chůzí s kočárkem. Jestli tak lze výrazně zhubnout, prozradila doktorka Kateřina Cajthamlová

Monika Marešová
Monika Marešová
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2022

Mnohé novopečené maminky se po porodu chtějí co nejrychleji dostat do formy. Výjimkou není ani Monika Marešová (41), která nedávno porodila dceru Alex. Na sociální síti se pochlubila, že s kočárkem nachodí mnoho kilometrů denně. Protože trend chůze s kočárkem za účelem hubnutí je poměrně rozšířený, oslovila redakce ŽivotvČesku.cz lékařku Kateřinu Cajthamlovou (59), aby z odborného hlediska takovou sportovní aktivitu zhodnotila. "Dnes bohužel chodíme mnohem méně, než bychom měli. Zhubnout chůzí sice je možné, ale muselo by se jednat o úplně jinou frekvenci, než je dnes zvykem," překvapila odbornice, která je známá z mnoha televizních pořadů o zdravém životním stylu.

Manželka oblíbeného moderátora Leoše Mareše (46) Monika, která mu nedávno povila třetí dítě, dceru Alex, patří mezi maminky, které nechtějí strávit mateřskou doma v teplákách a s tabulkou čokolády v ruce. Proto se rozhodla, že na své kondici začne pracovat pomocí chůze s kočárkem. Na sociální síti Instagram se pochlubila, že zrovna ušla pětikilometrovou trasu, během které si její dcera užije čerstvý vzduch a ona pohyb.

Tento trend je momentálně mezi maminkami značně rozšířený, proto redakce ŽivotvČesku.cz oslovila lékařku interní medicíny Kateřinu Cajthamlovou, která je známá jako přísná doktorka Kateřina z pořadu o hubnutí »Jste to, co jíte«. Ta uvedla na pravou míru, jak to vlastně s hubnutím chůzí je, a řekla, jak na to, aby člověk skutečně shodil přebytečná kila.

"Dneska je ten trend 10 000 kroků denně, ale to je bohužel množství chůze, které je nedostatečné z hlediska nejen hubnutí, ale zdraví obecně. Možná by s přivřenýma očima mohla stačit pro nepříliš aktivního muže, pro ženu však ne, protože ta potřebuje pohybu mnohem více," překvapila Kateřina Cajthamlová ve své odpovědi pro ŽivotvČesku.cz.

Důvodem, proč tomu tak je, je zejména evoluce. Zatímco muži fungovali jako lovci, což obnášelo především tiché čekání v lese na zvěř, ženy jako sběračky byly celý den v pohybu, a tak se jejich organismy přizpůsobily většímu množství pohybu, který však již dnes nemají.

"Takové naprosté minimum, které by žena měla mít, je zhruba 12 hodin chůze nebo podobného pohybu týdně. To se ale nebavíme o hubnutí, ale o tom, aby byl člověk zdravý. Ještě za socialismu měla přitom průměrná maminka na mateřské tak 28 hodin pohybu týdně, což už je množství, které se na kondici projevit mohlo," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz autorka několika knih o hubnutí.

"Samozřejmě je důležité zohlednit také individuální kondici, věk, stav těla a další věci. Člověk by měl mít ideální tepovou frekvenci pro hubnutí, která je pro každého člověka jiná, takže nelze něco doporučit takto plošně. Pokud má člověk s chůzí problémy, může vyzkoušet nordic walking s hůlkami, což mu pomůže k tomu, aby tolik netrpěly klouby," popsala pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Cajthamlová další specifika hubnutí chůzí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.