Mutace omikron rizikem i pro očkované. Roman Prymula popsal první a znepokojivá zjištění o neviditelné hrozbě

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2021

Výskyt nové koronavirové varianty omikron na území České republiky byla potvrzena. Teď se ještě čeká na potvrzení pozitivity v Národní referenční laboratoři. Zatím o mutaci s označením B1.1.529 není příliš přesných poznatků, o to více jsou ta dosavadní velmi znepokojující. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro redakci ŽivotvČesku.cz popsal, čím si nová varianta viru vyžádala velkou pozornost nejen odborníků, ale i politiků. Některé země v reakci na rozšíření mutace omezují cestování.

Kvůli variantě omikron musejí Češi i občané zemí EU ode dneška po příjezdu do Česka z pobytu v některých jihoafrických státech minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný. 

Obavy z toho, co může varianta omikron způsobit, jsou na místě. Bývalý ministr zdravotnictví přiblížil první zjištění, která naznačují, že nová mutace koronaviru může pro svět představovat v případě rozšíření až apokalyptické scénáře. "Zatím se toho ví poměrně málo. Ví se, že je to mutace, která má velkou četnost mutací na S proteinu. Jestli správně tuším, tak jich je 32. V podstatě je to mutace, která se zdá z prvních informací, že je velmi agresivní, protože dokáže deltu nahradit ve velmi krátkém čase. Jde ale o první zprávy, to znamená, že zatím nelze přesně určit, zda to bude plošné či nikoliv. Z hlediska toho, jak ta mutace vypadá, je poměrně velké riziko, že účinnost vakcíny na ní bude menší než proti delta variantě, protože těch mutací na S proteinu je celá řada," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Epidemiolog neměl jasnou odpověď ohledně dotazu, kdy by mohla nová varianta viru převládnout nad deltou v České republice, pokud se ukáže, že nepříznivé první poznatky nebyly liché. "Těžko spekulovat. Je potřeba vidět na nějakém modelu rychlost šíření. Pokud je rychlost vysoká, tak se to dá poměrně rychle zjistit z izolátů v zemích, kde se tato mutace vyskytuje," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník a poradce prezidenta Miloše Zemana (77).

Experti variantu poprvé zaznamenali v Jižní Africe 9. listopadu. Řada států již dříve reagovala na výskyt nové mutace zpřísněním podmínek vstupu na svá území, případně zrušením letů z těch regionů, kde se nová varianta už objevila.

Příjezdy do svých zemí v různé míře omezily například Nizozemsko, Itálie, Francie, Chorvatsko, Dánsko, Řecko, Německo, Švýcarsko USA, Kanada, Brazílie, Rusko ale i Česko. Do ČR je ode dneška omezen vstup z osmi afrických států.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.