Nejdrsnější obvinění hnutí ANO: Vydírali vládu a hrozili blokací 179 miliard pro Česko, tvrdí Ivan Bartoš. Reagoval Radek Vondráček

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2022

Velmi tvrdě zaútočili na hnutí ANO Piráti Jakub Michálek (33) a Ivan Bartoš (42). ANO podle nich hrozilo sněmovními obstrukcemi zákona o evidenci skutečných majitelů, pokud nedojde k jeho změně do podoby, kdy by Andrej Babiš (67) nebyl považován za skutečného majitele holdingu Agrofert. "S korupčníky se nevyjednává," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda hnutí Ivan Bartoš. Podle Radka Vondráčka (48) to není pravda.

Ostrý spor se rozhořel mezi hnutím ANO a Piráty. Padají slova jako vydírání, posedlost nebo rukojmí. O co jde? Poslanci Alena Schillerová, Radek Vondráček a advokátka Andreje Babiše Michaela Pobořilová přišli podle Jakuba Michálka na ministerstvo spravedlnosti kvůli zákonu o evidenci skutečných majitelů. Jeho chystaná novelizace sjednocující český zákon s evropským právem je přitom podmínkou, aby Česko získalo 179 miliard korun z Národního plánu obnovy.

"Řekli, že podpoří zrychlené projednávání zákona jen za předpokladu, že ze zákona zjednodušeně vypustíme podmínku, která dopadá na Agrofert. Ve výsledku by se to tvářilo tak, že Agrofert není vlastněný panem Babišem," uvedl ve svém prohlášení na stránkách pirati.cz Jakub Michálek.

Pomocí Národního plánu obnovy může Česká republika získat v následujících letech až 179 miliard korun. Evropské dotace mají jít mimo jiné na podporu onkologických center a včasnou léčbu rakoviny, 23 miliard na nové železnice a opravy, 3 miliardy na domy sociálních služeb, 3,5 miliardy na energetické úspory veřejných budov. Další miliardy korun pak na nové školky a moderní vybavení škol, nové digitální služby pro občany, rekvalifikaci osob se zdravotním postižením, protipovodňová opatření nebo výsadbu lesů.

Michálka záhy podpořil i předseda Pirátů, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. "Hnutí ANO má opravdu silný žaludek, když se neštítí vydírat vládu, brát si k tomu jako rukojmí občany a ohrozit téměř 180 miliard pro Česko. Samozřejmě jsme za Piráty tvrdě odmítli na vydírání přistoupit a účelově změnit zákon, aby už Andrej Babiš nebyl veden jako skutečný vlastník Agrofertu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Za hnutí ANO se ohradil Radek Vondráček. "Je to naprostá lež. Pan Michálek je už panem Babišem tak posedlý, že je schopen si prostě vymýšlet," uvedl pro Novinky s tím, že zmiňovanou schůzku svolal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). "O obstrukcích nebo blokování nebyla vůbec řeč. Politický boj je jedna věc, ale považuji za nepřijatelné, aby politik takto zjevně lhal," dodal s tím, že ANO tyto peníze vyjednalo a nedávalo by žádný smysl, kdyby je zablokovalo.

Piráti upozorňují i na to, že možnost takovéto blokace ukazuje na problém se zastaralým jednacím řádem Sněmovny, který umožňuje některým stranám systému zneužívat. "Poslední měsíce vidíme, že se kvůli obstrukcím kolikrát řeší i pouhé schválení programu schůze několik dnů, kdy řečníci hodiny vyprávějí o absolutně nesouvisejících tématech. Teď dokonce ANO zneužilo obstrukce k vydírání. Piráti už před mnoha měsíci zaslali kolegům ve vládě návrhy, jak zefektivnit jednací řád, ukončit obstrukce, nechat Parlament řádně fungovat a prosadit zákony slíbené ve volbách včetně protikorupčního zákona proti střetu zájmů, které Babiš a Okamura blokují. Budeme trvat na jejich projednání. Takhle to totiž skutečně dál nejde," popsal pro ŽivotvČesku.cz.

Realitou je, že schůze Poslanecké sněmovny jsou v posledních měsících často blokovány. U pultíku řeční i několik hodin zástupci opozičního hnutí SPD, výjimkou ale nejsou ani dlouhé projevy právě expremiéra Babiše.

Podle ústavního právníka Jana Kysely jsou obstrukce od 90. let součástí tuzemské parlamentní praxe a využívalo je mnoho stran, v aktuálním volebním období jsou však častější a oproti dřívějšku s nimi také strany začaly dříve po volbách.

"Komora v aktuálním složení je kvůli tomu neproduktivní a navazuje v tom na předchozí Sněmovnu," uvedl Jan Kysela s tím, že možným řešením je například právě revize prováděcích usnesení k jednacímu řádu Sněmovny, která se v některých případech využívají k jiným než zamýšleným účelům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.