Nejen vysoké počty nakažených, ale i nárůst reinfekcí covidu. Virolog Jiří Černý promluvil o hrozbě lockdownu

Covid - ilustrační foto
Covid – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2021

Současný vývoj epidemie je nadále nepříznivý. Dosluhující vláda zpřísňuje opatření a hledá cestu, jak tempo nárůstu pozitivních případů snížit. Mezi odborníky se mluví o nepopulárním lockdownu. Virolog Jiří Černý (36) ho považuje za předposlední variantu. "Asi budou přijímána další tvrdší opatření, je ovšem otázka, jestli mají šanci být funkční. V posledním případě by nás čekal velký tlak a náraz v podobě kolabujících nemocnic," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve své poslední zprávě uvedl, že s nárůstem případů pozitivních záchytů se potvrdil i zvyšující se počet tzv. reinfekcí, tedy opětovné prodělání koronaviru. Čímž se prokázalo, že prodělání onemocnění není zárukou stoprocentní ochrany před virem SARS-CoV-2.

"Pouze za měsíc říjen 2021 evidujeme celkem 1263 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. U těchto osob byl interval mezi první a druhou epizodou onemocnění v rozmezí 63 až 658 dní a medián 307 dní, tedy zhruba 2x delší než v kompletním souboru dat o reinfekcích. To představuje reálnější ukazatel odstupu možného opakování nemoci. Z těchto údajů také zřetelně vyplývá, že k »vyvanutí imunity« dochází nejen po očkování, ale i po onemocnění," sdělil v tiskové zprávě epidemiolog Jan Kynčl, který je vedoucím Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

S enormním výskytem nemocných s covidem a vládními opatřeními, se stále častěji zmiňuje riziko zavedení tvrdého lockdownu. To ale dosluhující vláda opakovaně razantně odmítá. A je tedy otázkou, jak se k situaci postaví vznikající nová vláda vedena předsedou Petrem Fialou (57), až začne plně fungovat. Avizovaný nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) se už dříve netajil tím, že situace spěje k tomu, že okolo Vánoce mohou přijít přísné restrikce, nevyloučil lockdown.

"Je to ta úplně předposlední varianta, kterou opravdu nikdo nechce. Poslední by byl nějaký ošklivý kolaps zdravotnictví. To znamená, že pokud budou představitelé našeho státu schopni to ukočírovat nějakým jiným způsobem než lockdownem, tak budou pravděpodobně přijímána další tvrdší opatření. Je otázkou, a tady jde právě o ty matematické modely, zda budou daná opatření vůbec dostačující a jestli mají šanci být funkční. V případě, že se ukáže, že nejsou, bude skutečně nutné zatáhnout za tu »záchrannou brzdu« a ten lockdown bohužel zavést. Ale to je skutečně ta předposlední možnost, v případě, že ji také propásneme, nás čeká ten velký tlak a náraz v podobě kolabujících nemocnic," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Černý, který působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.

Podle něj epidemický stav, který nastal v posledních dnech, bohužel nepomůže řešit ani skutečnost, že se zvýšil zájem o očkování. Vakcíny totiž přirozeně nemají okamžitý účinek, který by nastal ihned po aplikaci dávky.

"Očkování je sice velmi důležité, protože nás samozřejmě chrání. Nicméně lidé, kteří se teď nechají naočkovat, budou pořád v řádech několika týdnů nechráněni, protože tam vzniká nějaký časový rozestup mezi první a druhou dávkou vakcíny. Dvoudávkové jsou pak více účinnější. A pak trvá i po aplikaci druhé dávky zhruba čtrnáctidenní rozestup, než se naše imunita aktivuje a je plně funkční. Tím určitě nechci říci, že je na vakcinaci pozdě, to vůbec ne, protože lepší později než vůbec. Ale co se týká aktuálního problému s vysokým počtem nakažených, tak nás to už příliš »nevytrhne«. Pomůže to však v následujícím období a do budoucna," dodal uznávaný virolog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.