Nejvýraznější "lingvista" ve Sněmovně: Projev Andreje Babiše okomentoval Mikuláš Ferjenčík. Vypadá to, že si rozmyslí kandidaturu na prezidenta

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2022

Koaliční vláda Petra Fialy (58) odolala v pátek ve Sněmovně prvnímu opozičnímu pokusu o své svržení. Kabinet tak bude dál řídit zemi s důvěrou dolní komory. Hlasování o nedůvěře vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize. O největší pozornost si řekl poslanec a expremiér Andrej Babiš (68), jehož projev se stal hitem internetu. Pro ŽivotvČesku.cz se nad ním pozastavil exposlanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík (35).

"Pan Babiš opět jednou »Jakešoval«, tak já věřím, že lidé z něj mají spíše už legraci. Možná i proto to vypadá, že si rozmyslí kandidaturu na prezidenta," ohlédl se za svérázným projevem expremiéra Mikuláš Ferjenčík, který tak narážel na projev tehdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše na Červeném Hrádku z 17. července 1989, kdy se značně zesměšnil. Dále pak okomentoval skutečnost, že expremiér chce rozhodnutí ohledně své kandidatury na boj o Hrad oznámit 28. října. 

Bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík po debaklu Pirátů v loňských říjnových volbách neobhájil svůj mandát. V současnosti je ale zpět ve Sněmovně, dělá asistenta pirátskému kolegovi Jakubu Michálkovi (33).

Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice, nutných bylo nejméně 101 hlasů. Návrh podpořili podle očekávání poslanci ANO a SPD. Proti nedůvěře se vyslovilo 100 přítomných zákonodárců pětice koaličních stran. Ostatních 16 poslanců bylo omluveno, po osmi z vládního i opozičního tábora.

Předseda ANO Andrej Babiš v debatě před hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě Petra Fialy (58) odmítl kritiku ze strany koaličních politiků. Sám se opřel především do ministra práce a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, kterého nazval mimo jiné notorickým lhářem. Důvodem byly Jurečkovy výroky o něm, například o jeho spolupráci s někdejší komunistickou Státní bezpečností. Premiér Fiala v reakci na to prohlásil, že to, co Babiš řekl, nebylo směšné, ale ubohé. Babišovy výroky označil za nesmysly.

Babiš čelí nařčení, že v minulosti spolupracoval se Státní bezpečností pod krycím jménem Bureš. Babiš tvrdí, že nikdy s StB nespolupracoval a evidován byl bez svého vědomí. Soudí se kvůli tomu.

O Jurečkovi řekl, že je to nejodpornější, co ve Sněmovně vystoupilo. "Jste normálně notorický lhář," prohlásil. Řekl také, že předseda lidovců se stal z bezvýznamného prodejce pesticidů předsedou KDU-ČSL, aby se uživil. Část koaličních poslanců, hlavně z KDU-ČSL a STAN, při Babišových slovech opustila sál. Babiš obvinil Jurečku také například z toho, že zneužívá svoji funkci, že zničil české lesy a že jako ministr zemědělství nedal ani korunu na boj s kůrovcovou kalamitou.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (37), která jednání v tu chvíli řídila, Babiše vyzvala, aby krotil své výrazy. "Používáte slovník, o kterém si nemyslím, že odpovídá mezím slušného chování," konstatovala.

"My jsme konstruktivní opozice," prohlásil Babiš. Reagoval tak na čtvrteční výrok premiéra Petra Fialy, který řekl, že Česko nemá konstruktivní opozici. "Vy jste nejprolhanější vláda, co jsme tady zažili,“ vmetl Babiš koalici.

Andrej Babiš během svého vystoupení u řečnického pultíku několikrát zaperlil. Největším »blábolem« pak zřejmě bylo, když popisoval cesty do Vídně. "Normální člověk by jel z Brna do Bratislavy, vidím Břeclav, odbočím doprava a jsem ve Vídni, pár kilometrů. A doleva mám Varšavu. Selský rozum," popsal šéf hnutí ANO.

Proč opozice i přes zřejmý neúspěch hlasování vyvolala, vysvětlil zkušený politolog. "Šlo o dopad na veřejné mínění. Opozice mohla sázet na to, že veřejnost to pochopí tak, že opozice se bije za její zájmy. Že když jsou nějaké problémy, tak se snaží je řešit a upozornit na ně. Kvůli tomu to opozice udělala. Dále pak také kvůli tomu, že to bude mediální událost a vznikne jakási tribuna, či platforma pro kritiku vlády, která bude veřejností sledovaná a veřejnost to ocení," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog Josef Mlejnek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.