Nemovitosti v Česku jsou nadhodnocené až o 40 procent. Zájem o vlastní bydlení však přetrvává

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Freepik
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 21. 7. 2022

Letošní rok přinesl výrazné změny – skokové zdražování energií, rekordní inflace a nejistá politická situace ve světě nutí lidi přehodnocovat svou budoucnost, se kterou se často váže idea vlastního bydlení.

Přestože ceny nemovitostí dále rostou, podmínky pro získání hypotéky se k dubnu letošního roku zpřísnily a úroková sazba atakuje sedm procent, ve vlastním bytě či domě se stále vidí více než 70 procent mladých lidí do 30 let. Otázkou však je, zda si ho budou moci dovolit.

Investice do budoucnosti ohrožuje prasknutí bubliny

Desetitisícům lidí udělaly nové podmínky k získání hypotéky čáru přes rozpočet. Zpřísnění celého procesu však zajistilo vyšší šanci těm, kteří procesem zdárně projdou: zájemců o konkrétní byty ubylo, investice do nemovitosti se navíc jeví jako rozumný způsob uložení a zhodnocení volných peněžních prostředků, které se vlivem inflace nevyplácí nechat ležet na bankovním účtu, kde čím dál rychleji ztrácí na hodnotě.

Ceny bydlení v České republice jsou však dle nejnovější analýzy agentury Bloomberg, která sledovala vývoj cen nemovitostí vůči nájmům a příjmům v zemích OECD, výrazně nadhodnocené. Z dat nezávislé analýzy ČNB vyplývá, že nemovitosti mohou být nadhodnocené až o 40 procent. Podle Bloomberg je kvůli tomu Česká republika druhou zemí na světě, u které hrozí vysoké riziko prasknutí realitní bubliny.

Pokud by k tomu došlo, mělo by to výrazné ekonomické i sociální důsledky. Prudký propad cen nemovitostí by totiž podkopal důvěru občanů v realitní trh, čímž by se také zpomalila nová výstavba a developerské projekty. Snížil by se tak počet sjednaných hypotečních úvěrů, což by mělo přirozeně značný dopad i na bankovní instituce. V konečném důsledku by pak bylo postiženo samotné hospodářství země. K tomuto dominovému efektu koneckonců došlo během finanční krize v roce 2008.

Materiál i pracovní síla

Tohle všechno však nejsou jediné problémy, se kterými se zájemci o vlastní bydlení musí potýkat. Ty, kterým se podařilo získat dostatek prostředků na stavbu, může zaskočit nejen stále rostoucí cena za materiál, ale i jeho několikaměsíční výpadky. Mimoto se řada stavebních firem potýká s dalším problémem: nedostatkem pracovníků po odlivu ukrajinských zaměstnanců zpět na Ukrajinu z důvodu válečného stavu.

Ani dostatek financí tak nemusí být zárukou, že celý stavební proces proběhne hladce a včas. Je nutné disponovat nejen finanční rezervou, která pokryje případný další nárůst cen, ale také záložní variantou bydlení pro případ, že se budete moci do svého nového domova nastěhovat později, než jste původně plánovali.

Dokonce i developeři mohou být postiženi výpadky v dodávce materiálů nebo nedostatkem pracovní síly, se kterými byla sepsána konkrétní smlouva obsahující přesné datum dokončení realizace. Pokud developerská firma nepředá byt či dům ve stanoveném termínu, vzniká majiteli nemovitosti nárok na finanční kompenzaci, pokud si tuto podmínku stanovili smluvně.

Nákup realizované nemovitosti ušetří čas i peníze

Pokud chcete investovat do nemovitosti, ale nechce se vám čekat na nové domy či byty, jejichž stavba se nyní může výrazně prodražit a protáhnout, vsaďte na nákup již postavené nemovitosti. Konečnou cenu zjistíte již během prohlídky a nečekají vás ani žádná nepříjemná překvapení stran nedostatku materiálu či pracovní síly. Trh je proto stále otevřený vlastníkům již realizovaných nemovitostí, a je připraven jejich domy a byty dobře ocenit.

Plánujete prodej nemovitosti, ale nechcete platit realitce? Nemusíte. Vyzkoušejte revoluční služby Realitní samoobsluhy, která vám zprostředkuje inzerci vaší nemovitost na více než 50 nejoblíbenějších realitních serverech zdarma a bez provize, zato s právní ochranou a veškerou podporou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.