Nepochopil jsem, proč by děti nemohly pískat, kroutí hlavou Tomáš Řepka a řekl, že také byl ten kluk z Východu

Bývalý kapitán Sparty Tomáš Řepka
Bývalý kapitán Sparty Tomáš Řepka
Foto: Se svolením Tomáše Řepky/ Foto pro ŽivotvČesku.cz Kuba Vítek
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 10. 2021

Kauzu českých dětí, které si dovolily na stadionu Sparty pískat na hráče Glasgow Rangers, sleduje také dlouholetý kapitán letenských Tomáš Řepka (47). Muž, který velkou část své kariéry odkopal na Britských ostrovech, nechápe, proč je hučení a pískání vnímáno jako rasismus. "Averzi proti Kamarovi má Slavia, Sparta a v podstatě celý český fotbal, tak proč by mělo být špatně, že děti pískaly? Ba naopak," řekl bývalý fotbalový reprezentant pro ŽivotvČesku.cz a zavzpomínal, jak ho vnímali na Západě.

Sportovní zápolení mezi Spartou a skotským týmem Glasgow Rangers má dohru, která během pár hodin přerostla v mezinárodní roztržku. Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (37) si na pondělí předvolal britského velvyslance a bude žádat vysvětlení, proč britský tisk píše o českých dětech, že jsou rasisté. Jádrem sporu je to, že děti, které byly na stadionu při zápase Evropské ligy, si dovolily bučet a pískat na hráče Glena Kamaru (25). Navíc hráče, který během zápasu obdržel za své jednání červenou kartu. Jeho právník Aamer Anwar (53) označil nezletilé fanoušky za rasisty.

"Proč by děti nemohly pískat nebo hučet na Kamaru? Děti dávaly najevo, že se jim ten hráč nelíbí a mají proti němu výhrady. Pořád nechápu, proč by nemohly pískat... Averzi proti Kamarovi má Slavia, Sparta a v podstatě celý český fotbal, tak proč by mělo být špatně, že pískaly? Ba naopak. Já nevidím rozdíl mezi pískáním, hučením a bučením. Bučení mu vadí, pískání mu taky vadí, tak co mu nevadí? Já se v tom trochu ztrácím," řekl pro ŽivotvČesku.cz Tomáš Řepka a s úsměvem dodal, že by potřeboval vysvětlit, kdy je pískání v pořádku a kdy je to už odporný rasismus.

"Do dnešního dne mi nikdo nevysvětlil, že bučení je rasistické. Dříve bývalo pískání, bučení a pořvávání daleko horší, tak jestli to někdo teď nastavil jinak, tak se ptám, jestli to není nějaké přitažené za vlasy? A že má někdo problém s dětmi? To už mi přijde úplně mimo mísu," sdělil bývalý reprezentační obránce s lehkou ironií v hlase a pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínal, že také zná pocity, kdy se cítil jako »kluk z Východu«.

"V Británii to bylo v pohodě, mně totiž pomohla Itálie, odkud jsem přišel. Takže mě už nebrali jako hráče z východního bloku, ale jako hráče z Itálie. Ale moc dobře to znám, pocítil jsem to v Itálii, tehdy jsem měl ještě »permesso di soggiorno«, tedy povolení k práci a pobytu, musel jsem se hlásit na ambasádě a dokládat, že v Itálii opravdu pracuji. Pro ně jsem byl prostě Ukrajinec a nikdo nerozlišoval, zda jsem z Česka, Slovenska či z Kyjeva, prostě jsem byl z východního bloku. Pak jsem odehrál pár utkání, dobře zakopal na hřišti a všichni si zvykli, ale mě to zase nějak výrazně netrápilo, na kvalitu života to vliv nemělo, i když člověk to trošku cítil na hřišti i v kabině, ale pak se člověk naučil italsky, zapadl do kolektivu a hned mě brali jinak," zavzpomínal Tomáš Řepka na roky, kdy kopal v Itálii a v Anglii.

Bývalý fotbalový bouřlivák také přiznal, že vůbec neví, co na Spartu čeká při odvetě se Skotsku. Letenští se musí připravit, že v Glasgow je jako ctěné hosty zřejmě nikdo vítat nebude. "Já vůbec nevím, co se tam bude dít. Možná by tam Sparta měla poslat raději svoje béčko (od srdce se směje). Co by se tam tak mohlo dít? Musí se asi připravit na všechno. Snad nikoho nezbijí v tunelu, jako se to stalo slávistům," dodal pro ŽivotvČesku.cz trefnou poznámku, která odkazuje na 13. březen, kdy byl v útrobách stadionu surově napaden hráč Slavie Ondřej Kúdela (34). Pěstmi ho zbil právě Glen Kamara.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.