Nesmyslné diety ničí tělo. Při boji s kilogramy řadu věcí dělat nesmíte, varuje expertka

Uznávaná internistka Kateřina Cajthamlová
Uznávaná internistka Kateřina Cajthamlová
Foto: Foto: Lenka Hatašová / poskytnuto Margaretou Abena se souhlasem Kateřiny Cajthamlové
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 3. 2021

Odborníci zjistili, že během pandemie koronaviru přibírají děti i dospělí. Je ale potřeba si dávat velký pozor na to, jakým způsobem nadbytečné kilogramy hodláte shazovat. Všeobecně platí, že nesmyslné diety nefungují a jejich následkem bývá často jojo efekt, v důsledku čehož lidé často skončí na ještě větší hmotnosti než měli před dietou. Uznávaná internistka a spoluautorka odborných knih o hubnutí Kateřina Cajthamlová (58) potvrdila, že důkazem nefunkčnosti diet je nárůst obezity v populaci. "V medicíně platí, že musíme diagnostikovat příčinu stavu a pokud ji určíme správně, tak ji musíme odstranit, nikoliv přidělat další problémy," vysvětlila expertka pro ŽivotvČesku.cz.

V posledních letech se spousta lidí během hubnutí uchyluje k veliké chybě, kterou je vyhýbání se pohybu a snaha o rychlý a jednoduchý úbytek váhy. Spoléhat se na nesmyslné diety a všemožné zázračné preparáty ovšem nemá smysl. "Když se podíváte na jakoukoliv epidemii, v podstatě víte, že není známá léčba, většinou není známá příčina a léčí se symptomaticky. Symptomatickou léčbou obezity způsobené nedostatkem pohybu jsou nesmyslné diety. Ale my máme důkaz, že nefungují. Tím důkazem je nárůst obezity v populaci, kdyby fungovaly, tak ten nárůst není," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Cajthamlová.

Důsledkem pokusů o rychlé hubnutí bez námahy je obvykle přibírání. Pokud si člověk nenastaví udržitelný a zdravý jídelníček, s dietou jednoho dne skončí a obvykle začne jíst stejně, jako před ní. Případné shozené kilogramy se pak mohou vrátit a takzvaně si ještě přivedou další kamarády. Opětovné přibírání totiž bývá zpravidla větší, než byla původní redukce.

"Jojo efekt byl pojmenován podle hračky jojo, která se nepohybuje směrem nahoru, ale směrem dolů. Jojo efekt říká, že patologicky chybně nízká dieta vede k rozkývání vnitřní rovnováhy organismu směrem k nemoci. Kdykoliv uděláte léčebný pokus a výsledkem je, že stále rychleji máte stále závažnější nemoc, tak víte, že ten pokus je špatně. Kupříkladu když máte angínu a dostanete antibiotika, pokaždé stejná, a máte stále závažnější angíny, tak víte, že jsou ta antibiotika špatně a nefungují. Takže když máte dietu a po ní jsou stále častější a závažnější návraty obezity, tak musíte vědět, že je ta dieta špatně," vysvětlila spoluautorka knih o hubnutí pro ŽivotvČesku.cz.

Kateřina Cajthamlová popsala, čím je v době pandemie přibírání často způsobeno a řekla, jaká je v hubnutí správná cesta. "V medicíně platí, že musíme diagnostikovat příčinu stavu a pokud ji určíme správně, tak ji musíme odstranit, nikoliv přidělat další problémy. Pokud příčinou obezity je nedostatek pohybu a stres, tak řešení je přidat pohyb a občas vypadnout z domu. Lidé jedí víc sladkého, ale příjem potravy je řízen hormonálně. Když je systém člověka doma zavřený, vystresovaný a bez pohybu, tak přestane mít chuť na zeleninu a na maso a začne mít chuť na tuky a cukry," doplnila pro ŽivotvČesku.cz uznávaná internistka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.