O víkendu otevřou restaurace, přivítají hosty. Je to revolta proti vládě, hrozí destabilizace, říká Andor Šándor

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2021

Velká část veřejnosti začíná otevřeně revoltovat proti vládě. Restrikce drtí ekonomiku a do boje proti vládním nařízením jdou zejména provozovatelé a majitelé barů a restaurací. "V sobotu bude v Česku otevřeno 500 hospod," uvedl pro ŽivotvČesku.cz David Biksadský z iniciativy Chcípl PES. To je situace, kterou musí vláda řešit. "Pokud na to vláda zareaguje špatně, může dojít k další destabilizaci společnosti," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Iniciativa pro zachování provozu restaurací Chcípl PES chystá na sobotu akci, při které dojde k otevření několika stovek podniků, i když to vládní nařízení zakazují. Mluvčí iniciativy několikrát zopakovali svůj názor, že vládní nařízení v boji s koronavirem nefungují, pouze dochází k umrtvování ekonomiky. Otevření České republiky v tuto chvíli podpořilo přibližně tisíc podniků. Iniciativa Chcípl PES se netají politickými ambicemi.

"Některé podniky už otevřely, další to udělají o víkendu. Postupně otevíráme od 9 prosince. Spousta majitelů podniků to odkládala, aby stihli nakoupit zásoby, nebo aby v tom nebyli sami. Protože policejní kontroly chodí pravidelně, zejména když se podnik objeví na naší mapě. Zatím víme asi o 300 podniků, které mají otevřeno. V sobotu by mělo otevřít dalších 200 podniků. Ale připomínám, že pod naší iniciativou nejsou sdružené všechny podniky, které mají otevřeno. Hodně podniků funguje v jakémsi poloilegálním módu, mají zavřeno, ale uvnitř se svítí, okna zatemněná, ale dál přijímají své hosty," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí iniciativy David Biksadský, který připustil, že hnutí má politické ambice.

"Nejde nám jen o nějaké »švejkování«. Jsou mezi námi lidé, kteří do politiky jít chtějí. Mnoho lidí nám říká, že v minulosti volili různé strany, i třeba hnutí Andreje Babiše, a teď nám říkají, že tyto strany ztratily jejich důvěru. Letošní volby už nestihneme, ale myslím si že za dva roky v obecních volbách už možná budeme kandidovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz David Biksadský.

Skupina, která takto otevřeně vystupuje proti zákonům a nařízením, představuje problém pro vládu. Stát, který není schopen vymáhat vlastní pravidla, má obrovský problém. Bezpečnostní expert Andor Šándor varuje vládu před ostrým zákrokem, který by mohl vést k destabilizaci společnosti, ale zároveň je přesvědčen, že vláda konat musí.

"Už několik měsíců říkám, že pokud politika vlády bude nesrozumitelná, chaotická, nebude odpovídat realitě a povede k tomu, že jistý segment společnosti a ekonomiky půjde na buben, tak ti lidé se začnou bránit. Ti lidé cítí, že existenční jistota je pryč. Vláda dál pokračuje ve strašení, ale nenabízí nic, co by ty lidi mohlo uspokojit. Kdyby jim vláda refundovala ztráty, tak by ti lidé do tak velkého protestu nešli," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že napětí ve společnosti stoupá a stále větší počet lidí je nespokojený s vývojem v zemi.

"Majitelé restaurací se sice ohání peticemi a politickým hnutím, ale je to otevřená revolta proti vládě. Pokud vláda zareaguje špatně, tak to může přerůst ve velký problém. Tady se vše upřelo na systém »lockdown - vakcinace«, ale co když ta vakcinace nevyjde? Jak dlouho to tedy bude trvat? To jsou otázky, které lidé vnímají jako zásadní. Může být opravdu velkým problémem, jak se k otevírání restaurací vláda postaví a zda to s sebou nestrhne další revoltující. Když vláda neudělá nic, tak to další povzbudí. Ale když se budou proti tomu dělat velké zásahy, tak to může společnost ještě více destabilizovat," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a připomněl, že vláda promrhala čas i zbytky autority.

"Za toto si může vláda velkých odborníků sama. Nevydají jediné rozhodnutí, co se bude dělat, aby ho vzápětí neopravili. Za deset měsíců se nepoučili. To co jsme mohli tolerovat v dubnu, nemůžeme tolerovat na konci ledna. Je evidentní, že si užívají tu moc, kterou nad námi mají. Moc je opojná a budou se jí obtížně vzdávat. Tvůrci krizových a bezpečnostních zákonů považovali nouzový stav za krátkodobou věc. Ale my jsme už několik měsíců v nouzovém stavu a začíná se to převracet. Už neplatí, že člověk dělá to, co mu zákon vysloveně nezakazuje, ale už platí, že děláme jen to, co nám vláda blahosklonně povolí. Lidé vnímají, že útok na osobní svobody je brutální," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že vládě nezávidí, protože velká část občanů vládě přestává důvěřovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.